Počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji klesl o dvě procenta

Ekonomika
8. 1. 2019 17:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji v roce 2018 klesl o dvě procenta. V zemích s daňovým zvýhodněním aktuálně sídlí 12 805 českých firem, o 226 méně než na konci roku 2017. V místech považovaných za daňový ráj je aktuálně nejméně českých firem za posledních pět let, vyplývá ze statistik společnosti Bisnode.

"Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, klesá už třetí rok v řadě za sebou. Pozlátko tradičních daňově zvýhodněných destinací se pozvolna vytrácí s tím, jak se mění podnikatelské prostředí, od prolomení bankovního tajemství po zavedení registru konečných vlastníků," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 2,59 procenta českých firem proti 2,74 procenta na konci roku 2017.

Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, se meziročně skokově propadl o více než pětinu na 326,6 miliardy korun. Celkový zahraniční kapitál v českých firmách se ve stejném období snížil o téměř 28 miliard korun.

V loňském roce se podnikatelé zaměřili zejména na nové netradiční destinace, které jsou schopny nabídnout výhodné podmínky. Nejvíc nových firem v loňském roce přilákal Hongkong (31 nových) a Spojené arabské emiráty (19). Naopak odliv firem z daňových rájů dlouhodobě táhne Nizozemsko, ze kterého se v uplynulém roce stáhlo dalších 118 společností. Výrazný pokles zaznamenaly také Kypr (-49), Lucembursko (-42) a Seychely (-38).

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody ale způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, kdy aféra tzv. Panamských dokumentů odhalila, že desítky významných osob z politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích. Novou intenzitu téma nabralo předloni na podzim, kdy zveřejnění velké série dokumentů označovaných jako Paradise Papers ukázalo, jak vlivní a velmi bohatí lidé tajně investují obrovské sumy v daňových rájích.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/PublicDomainPictures

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ