Počet odstřelených divokých prasat vzrostl o tisíce

Ekonomika
25. 9. 2015 21:48
Divoká prasata škodí zemědělcům, kterým devastují úrodu.
Divoká prasata škodí zemědělcům, kterým devastují úrodu.

V loňském mysliveckém roce, který skončil v březnu 2015, se počet odstřelených divokých prasat zvýšil meziročně o více než 16 tisíc na téměř 169 tisíc kusů. 

Počet divočáků se v Česku dlouhodobě zvyšuje, což mimo jiné souvisí s narůstající plochou porostů řepky a kukuřice, kde se prasata schovávají. Podle šéfa zemědělských statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiřího Hrbeka za vyšší stavy divokých prasat může nepřímo i výstavba bioplynových stanic, které kukuřici zpracovávají. Plodina zůstává při tomto využití na polích déle než při klasické sklizni a prasata ji mohou déle využívat jako úkryt. Černá zvěř se tak stává pro zemědělce čím dále větším problémem.

Pole řepky jsou pro divočáky dobrým úkrytem a zároveň zdrojem potravy.Dlouhodobě se naopak snižují počty odstřelených zajíců, kachen a bažantů. Například zajíců se v 70. letech minulého století střílelo ročně okolo milionu, nyní jde o desítky tisíc.

Loni to bylo zhruba 40 tisíc kusů. Podobně i počet odstřelených bažantů se snížil proti 70. létům na poloviční hodnoty, nyní se jich ročně zastřelí méně než půl milionu. Počty těchto zvířat klesly kvůli změnám krajiny, například mizení remízků. Používání účinnějších zemědělských technik podle myslivců ničí plevele, které jsou například potravou pro zajíce.

V Česku přibývá odstřelů asijského jelena siky, který byl podle Hrbka vysazen v Karlovarském kraji v 30. letech minulého století. Nyní jich myslivci ročně zastřelí okolo 14 tisíc. Zvyšují se také odstřely nutrií, aktuálně to je více než tři tisíce kusů ročně.

Myslivců ubývá od 90. let, naposledy jich bylo přes sto tisíc v roce 1995. V loňském mysliveckém roce jich bylo 92.247. Naopak dlouhodobě roste počet mysliveckých psů, loni jich podle statistiků bylo 31.223.

Lov bez omezení

Ministerstvo zemědělství v souvislosti s přemnoženými prasaty připravilo změnu vyhlášky, podle které by se divočáci mohli lovit celý rok. Dosud je jejich lov povolen od srpna do konce ledna.

Podle ministerstva divočáci změnili způsob života, například doba páření, která je normálně od listopadu do ledna, se nyní rozšířila na celý rok. Přemnožená divoká prasata tak působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK , Lucie Pařízková

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ