Podle státu by Česko mělo posílit jadernou energii

Ekonomika
25. 2. 2007 15:19
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna TemelínPodle zprávy pro Bezpečnostní radu státu by Česko mělo zvýšit svou energetickou bezpečnost posílením jaderné energetiky. Variantou může být například výstavba bloků v jaderné elektrárně Temelín či dalších lokalitách a využití technologie některé země EU. Dosud tajnou zprávu zveřejnil Radiožurnál. Ministr životního prostředí Martin Bursík materiál kritizoval.

"Vedle hledání úspor je třeba hledat způsoby, jak co nejlépe využít v ČR limitovaný potenciál obnovitelných zdrojů energie, a zejména posílit jadernou energetiku," uvedla zpráva. Navrhuje například prodloužit původně projektovanou životnost jaderných elektráren Dukovany a Temelín, dostavbu Temelína a v delší perspektivě výrobu energie z jádra i v původně plánovaných lokalitách, jako jsou například Blahutovice.

Zpráva tvrdí, že je potřeba přehodnotit původní plány na ukončení těžby uranu v Česku a rozhodnout letos o jejím pokračování. Česká republika by podle materiálu měla přednostně využívat domácí zdroje, konkrétně tedy usilovat o zachování nynější úrovně výroby elektřiny z domácího uhlí a o její zvýšení v rámci technologie zplynovaného uhlí.

Energetickou bezpečnost posílí podle zprávy snížení dodávek ropy a plynu z jednoho zdroje na maximálně 65 procent z celkové roční spotřeby a v dlouhodobém výhledu snižování jejich spotřeby vůbec. "Tato potřeba je ještě zvýrazněna současnými špatnými schopnostmi Ruska zahajovat těžbu na nových polích a faktem, že si Rusko zvolilo energetiku jako politicko-ekonomický nástroj k obnovení svého globálního velmocenství," tvrdí zpráva.

Pro posouzení perspektivy české energetiky v příštích deseti či dvaceti letech je podle zprávy důležité počítat s tím, že v Evropě ubývá zemí s přebytkem elektřiny. Případný deficit elektrické energie prý zřejmě nebude od roku 2012 odkud dovézt.

Doporučení zprávy jsou v rozporu s programových prohlášením vlády, ve kterém se kabinet Mirka Topolánka zavázal, že stavbu nových bloků jaderných elektráren podporovat nebude. Bursík pro Radiožurnál řekl, že zpráva je nevyvážená a opomíjí zásadní bezpečnostní riziko. "Ta celá zpráva považuje paradoxně jako domácí energetický zdroj jádro. A nevypořádává se s tím, že od roku 2010 tady budeme mít monopol na dodávky jaderného paliva z Ruska, což je samozřejmě také bezpečnostní riziko," tvrdí.

Programové prohlášení koaliční vlády sice plánování výstavby nových bloků jaderných elektráren vylučuje, ale ministr průmyslu a obchodu Martin Říman nedávno naznačil, že by proti výstavbě nových bloků jaderných elektráren by nebyl. "Kdybych byl car, tak bych stavěl. Ale protože nejsem car a jsem pouze jeden úd koaliční vlády, tak stavět nebudeme," poznamenal.

V roce 2005 Česko vyrobilo 76 gigawatthodin elektřiny a spotřebovalo 57,5 gigawatthodiny. Více než 90 procent výroby obstaraly uhelné a jaderné elektrárny. Ještě v roce 1993 činila domácí spotřeba elektřiny 47,8 gigawatthodiny. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové hrubé výrobě elektřiny v roce 2005 činil 3,8 procenta.

K řešení budoucnosti české energetiky by měla pomoci nezávislá komise vedená předsedou Akademie věd Václavem Pačesem. Kdyby se Česko nyní rozhodlo o výstavbě nového jaderného bloku, nebyl by podle odborníků v provozu dříve než v letech 2013 až 2014.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ