Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červnu zlepšily. Index PMI stoupl na 56,8 bodu z květnových 56,5 bodu. Uvedla to společnost IHS Markit. Index podle ní svědčí o silném zlepšení podmínek v českém výrobním sektoru. Objemy výroby i nových zakázek vzrostly rychleji než v květnu.
Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
"Výsledky červnového průzkumu ukazují, že prudká expanze výroby pokračuje napříč českým zpracovatelským sektorem. Objemy nových zakázek vykázaly podobně rychlé tempo růstu, a to přispělo k posílení podnikatelských vyhlídek na příští rok," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.
Podnikatelská důvěra se tak v červnu zlepšila poháněna pokračujícím nárůstem nových zakázek a investováním do technologie. "Růst ve druhém čtvrtletí byl celkově silný, byť nejslabší od třetího čtvrtletí loňského roku," uvádí zpráva.
Podle analytičky Komerční banky Moniky Junicke byl růst PMI v červnu nečekaný. "V regionu se tak stále drží na předních místech a signalizuje výrazné zlepšení podmínek české výroby. Růst českého PMI je o to překvapivější, že celková nálada v průmyslu ve většině zemí EU se v první polovině roku zhoršila," dodala.
Důvodů je hned několik. Jedním z hlavních je podle Junicke hrozba obchodních válek - USA, EU i Čína začaly zavádět nová cla a mluví i o dalších bariérách obchodu, které jsou připraveny zavést. K dobré náladě českých podnikatelů přispěl podle ní fakt, že domácí výroba a nové zakázky rostou rychlejším tempem a slušně se zvedá i zaměstnanost. Podnikatelé zůstávají optimističtí, plánují nové investice a pochvalují si přístup na nové exportní trhy, uvedla analytička.