Všechna průmyslová zařízení, která vypouštějí do ovzduší emise oxidu uhličitého, dostanou v letech 2008 až 2012 více emisních povolenek, než kolik činil jejich průměr v letech 2005 a 2006. Nový mechanismus rozdělení povolenek na vypouštění CO2 mezi tuzemské podniky oznámilo ministerstvo životního prostředí.
Oproti předešlému plánu dělí návrh povolenky podle množství vypuštěných emisí, nikoli podle průmyslových sektorů.
Zařízení, která produkují méně než 50.000 tun ročně, dostanou k dispozici o osm procent více povolenek, než kolik činil průměr skutečných emisí CO2 za roky 2005 a 2006. Takových zařízení je v Česku 303. Zbytek pak dostane ve srovnání se zmíněným průměrem o 1,73 procenta povolenek více. Při rozhodování o klíči k rozdělení vycházeli autoři plánu z toho, že malá zařízení jsou citlivější vůči vnějším vlivům než velcí znečišťovatelé. "Chtěli jsme se také vyhnout debatám o trendu vývoje jednotlivých sektorů, dělení podle množství vyprodukovaných emisí je transparentnější," řekl ředitel odboru změn klimatu Pavel Zámyslický.
Na celkové produkci průmyslových emisí CO2 se velká zařízení podílejí více než 95 procenty, malá zařízení celkem vypustí zbývajících téměř pět procent. Celkem se alokační plán týká 399 zařízení, která se na celkových emisích CO2 podílejí přibližně 65 procenty. O zbytek se postarají doprava a domácnosti.
Pro nové zdroje je připravena rezerva 1,29 milionu tun emisních povolenek ročně. Nevypotřebované budou podle ministerského návrhu na konci období rozděleny prostřednictvím aukce. Rezerva na projekty snižování emisí činí téměř 100.000 tun.
Ministerstvo zrušilo všechny dřívější bonusy. Místo toho budou moct firmy investovat do opatření na snížení emisí v zahraničí, kde to pro ně může být výhodnější. Emise, které budou ušetřeny investicí, si bude moct investor přičíst ke své alokaci, ale to pouze do deseti procent celkového přídělu povolenek. "Vzhledem k vysoké energetické náročnosti českého hospodářství chceme, aby byla opatření činěna doma," řekl novinářům Zámyslický k omezení.
Projekty v zahraničí už mají podle Zámyslického některé firmy nasmlouvané. Například elektrárenská společnost ČEZ počítá s investicí do zařízení na energetické využití metanu ze skládky v moldavském Kišiněvě.
Právě ČEZ bude mít na roky 2008 až 2012 k dispozici pro všechny zdroje 34,3 milionu emisních povolenek. Kromě jednoho spadají všechny její zařízení do kategorie velkých zdrojů. V roce 2005 vypustily elektrárny ČEZ 32,8 milionu tun emisí CO2 a o rok později 34,3 milionu tun. Společnost tak ani v jednom roce nevyčerpala v plné míře přidělený objem 36,9 milionu tun ročně.
"Návrh alokace prostudujeme a v požadované lhůtě k němu své připomínky zašleme. Jsme si vědomi toho, že česká vláda má v tomto velmi obtížnou pozici, vzhledem ke zkrácení, které provedla Evropská komise a které dle našeho názoru nereflektuje plně potřeby české ekonomiky," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.
Ministerstvo zveřejnilo návrh na svých webových stránkách. Podniky, ale i nevládní organizace, mají nyní měsíc k zaslání připomínek. Poté se k dokumentu vyjádří vláda a odešle jej do Bruselu. Náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták uvedl, že jsou ještě možné změny v jednotkách, se změnou metodiky už úřady nepočítají. Autoři návrhu plán již konzultovali s ministerstvem průmyslu i některými průmyslovými svazy. Alokace by se mohla podle Zámyslického změnit například cementárnám kvůli plánované změně měření emisí.
Česko žádalo Brusel o 101,9 milionu povolenek po jedné tuně, Evropská komise ale snížila příděl na 86,8 milionu. Ačkoli se vláda kvůli tomu rozhodla komisi zažalovat, zveřejněný plán vychází ze zkráceného návrhu. Soud může trvat i dva roky. Při přípravě alokačního plánu MŽP vycházelo z množství vypuštěných emisí v posledních třech letech. Zatím není stanoven klíč k rozdělení sporného množství pro případ, že soud dá ve sporu s Evropskou komisí Česku zapravdu.
V roce 2006 vyprodukovaly české podniky 83,7 milionu tun emisí, o rok dříve 82,5 milionu. Ani v jednom roce tak jako celek nevyčerpaly Bruselem schválený příděl povolenek.
Trhem s povolenkami se EU snaží omezit emise oxidu uhličitého, který podle mnoha vědců nejvíce přispívá ke globálnímu oteplování. Jedním z důvodů rozhodnutí Evropské komise o snížení přídělu emisních povolenek bylo i zhroucení evropského trhu s povolenkami v polovině loňského roku. Pokud totiž konkrétnímu podniku emisní povolenky nevystačí, musí si je koupit na evropském trhu. V Česku loni nevystačily povolenky 35 zdrojům znečištění.
Foto: Petra Mášová