Pojišťovny se po letošních povodních chystají zpřísnit podmínky pro pojištění objektů v záplavových oblastech. Na vině jsou letošní povodně, které přinesly velké škody na majetku a pojišťovnám velké náklady. Některým lidem se podmínky zpřísní. Díky lepším mapám zohledňujících terén ale mohou naopak někteří majitelé objektů pojistit i dříve nepojistitelný dům.
Pojišťovny nyní zařazení do různých povodňových pásem nově řeší i na základě přívalových a prudkých dešťů, které mohou vytopit objekty i dále od vodních toků. Zároveň se díky přesnějším mapám některé nemovitosti naopak dostanou do pásma lepšího, neboť původní mapy nerozlišovaly například to, zda byl objekt na stráni nebo v údolí.
Pojišťovny nyní vyhodnocují také dopady jednotlivých protipovodňových opatření. Nepojistitelných z hlediska rizika povodní a záplav (4. riziková zóna) je v ČR asi třicet tisíc míst (nemovitosti, pozemky, domácnosti). Tyto počty se však určitě budou měnit.
Podle Jolany Ackermannové z České asociace pojišťoven (ČAP) měly ničivé povodně z roku 2002 za následek zvýšení pojistných sazeb o 10 až 12 procent. Tak velký nárůst ale letos nehrozí. Nová verze map bude podle ČAP obohacena i o mapu hloubek. Pojišťovna tak bude mít informaci o tom, jaká hloubka zaplavení hrozí dané nemovitosti v případě příchodu například stoleté vody. Zároveň nová data budou obsahovat srážkové povodňové mapy. Ty zmapují území, ve kterých hrozí zaplavení kvůli intenzivním srážkám.
"Na základě vyhodnocení pojišťovny UNIQA je možné asi devět procent objektů v ČR přesunout do příznivější povodňové zóny (včetně původně nepojistitelných objektů), zatímco naopak necelých pět procent bude hodnoceno méně příznivě," sdělila vedoucí marketingu této pojišťovny Eva Svobodová. Někteří se ale dokonce dostanou do nepojistitelné zóny.
"V letošním roce jsou škody výrazně vyšší, jen z povodní, které na začátku června postihly prakticky celou ČR, evidujeme přes osm tisíc škod za 1,76 miliardy korun," uvedl Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy. Přitom za celý předchozí rok činil objem škod jen 1,14 miliardy. "Klimatické změny, globální oteplování a stupňující se riziko katastrofických záplav jsou vnímány jako problém. Budou tedy i v ceně pojištění hrát čím dál tím větší roli," dodal Káňa.
"V rizikových oblastech lze do budoucna předpokládat navýšení cen pojistného v průměru o dvacet až třicet procent, ve srovnání s tím u méně rizikových nebo bezrizikových zón bude dopad minimální," sdělila Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny. Stejně jako ostatní pojišťovny neplánují plošné zvýšení, ale budou postupovat spíše individuálně podle rizik spojených s jednotlivými nemovitostmi.
Dle odhadů České pojišťovny leží v rámci celé ČR v prvním pásmu 76 procent objektů, ve druhém pásmu asi 14 procent, ve třetím kolem 7 procent a ve čtvrtém pásmu kolem dvou procent.
Odkaz na povoďnové mapy najdete ZDE