Pokutu 350 milionů Česko možná platit nebude

Ekonomika
17. 4. 2007 19:01
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoEvropská komise naráží s pokutou za údajně nadměrné předvstupní zásoby některých zemědělských a potravinářských výrobků na odpor nových členských zemí. Podle ministerstva zemědělství to potvrdilo úterní hlasování na zasedání řídícího výboru EK pro obchodní mechanismy, při němž se většina nových států postavila proti postihu. "Komise nyní o sankcích rozhodne v písemné proceduře, což má být složitější postup," uvedlo MZe. ČR má zaplatit téměř 12,3 milionu eur, tedy skoro 350 milionů korun.

"Dlouhodobě jsem vyvíjel úsilí k tomu, aby komise celou záležitost kolem sankcí za nadměrné zásoby ještě přehodnotila. Věřím, že se to promítlo i do dnešního hlasování," řekl v úterý uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ještě v pondělí při zasedání rady ministrů v Lucemburku oslovil český ministr zemědělství své protějšky z dalších nových členských států se žádostí o podporu pozice ČR k otázce pokuty. Již dříve uvedl, že Česko se bude proti sankci bránit a v případě nutnosti sáhne i k soudní cestě.

Podle informací ČTK proti sankcím za nadměrné zásoby hlasovalo devět nových členských zemí, včetně Bulharska a Rumunska. Malta a Kypr se zdržely. Maďarsko hlasovalo pro - jako jediné z deseti nových zemí, jež vstoupily do EU v květnu 2005, nemusí platit žádnou sankci. Hlasování se zdržela i Francie.

Podle Gandaloviče nebylo prokázáno, že by Česko způsobilo nějaké narušení trhu EU. "Údajné nadměrné zásoby některých komodit nevyvolaly výkyvy na jednotném trhu a unijnímu rozpočtu v této souvislosti nevznikly žádné mimořádné náklady, byť jediné euro," uvedl dříve.

Nové členské státy mají jako penále za nadlimitní zásoby zaplatit celkově 41,1 milionu eur (skoro 1,2 miliardy korun). Nejvyšší postih Brusel vyměřil Polsku - 12,451 milionu eur. Česká republika je hned na druhém místě. Splátky mají být rozloženy do roku 2010, přičemž první má být uhrazena do konce května letošního roku.

Podle MZe činilo úplně první předběžně vyměřené penále v roce 2005 pro ČR téměř 100 milionů eur. Po silné vlně odporu všech nových členských zemí, které zpochybnily výpočty pokut, snížila Evropská komise své propočty a pro ČR stanovila částku zhruba 44 milionů eur. Po dalších konzultacích, při kterých komise vzala v potaz specifické argumenty české strany, upravila loni v září penále na 19,2 milionu eur. Nakonec sankci snížila na 12,29 milionu eur. Sankce se pro ČR týká drůbežího masa, konzervovaných žampionů, konzervovaných mandarinek a ananasu, pomerančového džusu a rýže.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ