Policie zaznamenala několik případů, kdy lidé přišli po útoku hackerů o peníze prostřednictvím internetového bankovnictví. Případ velmi pravděpodobně souvisí se spamem, který v posledních měsících dostaly do e-mailových schránek tisíce lidí.
Hackeři rozeslali e-maily o údajném dluhu adresátů. Po otevření přílohy jim počítač napadl tzv. trojský kůň. Zatímco v textu e-mailu byla fiktivní čísla a podpisy neexistujících lidí, virus je ale mimořádně nebezpečný. Stažením viru získávají hackeři plnou kontrolu nad počítačem. "V případě, že občan obdrží nebo v minulosti obdržel tuto výzvu, radíme jediné. Smazat, neotvírat. Pokud došlo k otevření přílohy, je nutné počítač odpojit od internetu a v nejkratší době ho přeinstalovat," řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
Poškození by se podle kriminalistů neměli připojovat k internetovému bankovnictví. Právě to podle Hyšplerové naposledy udělal muž ze středních Čech, který následně přišel o peníze. "Při přihlášení do svého internetového bankovnictví vyplnil login a heslo. Potvrzující SMS mu nepřišla, místo toho se otevřelo nové okno prohlížeče a stránky se jevily jako stránky příslušné bankovní instituce. Zde byl uživatel vyzván k potvrzení instalace aplikace, která mu byla následně zaslána na mobilní telefon," popsala případ Hyšplerová. Po stažení aplikace a zadání kódu do internetového bankovnictví získali hackeři plnou kontrolu nad jeho bankovním účtem a peníze z účtu převedli.
Útoky na bankovní účty se podle policie objevují v celé zemi. Ústečtí kriminalisté je vyšetřují proto, že jako první případy evidovali.