Polští majitelé pozemků nezvěstní, připadly státu

Ekonomika
27. 5. 2013 12:25
Město Vidnava na Jesenicku se může dále plně rozvíjet. Pozemky, jejichž majitele se nepodařilo vypátrat, připadly České republice. Na fotografii okolí města Vidnava.
Město Vidnava na Jesenicku se může dále plně rozvíjet. Pozemky, jejichž majitele se nepodařilo vypátrat, připadly České republice. Na fotografii okolí města Vidnava.

Rozvoj města Vidnava na Jesenicku už nebudou komplikovat nejasné vlastnické vztahy k několika desítkám hektarů půdy v jeho severní části u hranic s Polskem. Českým úřadům se ve spolupráci s polskými institucemi nepodařilo vypátrat možné polské majitele těchto parcel, takže pozemky připadly České republice a lze je využívat bez obav z restitučních nároků původních vlastníků.

Ředitel ostravského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Karol Siwek řekl, že konkrétního vlastníka nemělo 122 pozemků o celkové rozloze 70 hektarů, které leží na území Vidnavy. Nejasnosti ve vlastnických poměrech vznikly v padesátých letech minulého století při vytyčování hranic mezi oběma státy. Pracovníci ÚZSVM se proto pokusili v Polsku případné majitele parcel vyhledat, pátrání v polském katastru však dřívější vlastníky neodhalilo. Podle polských úřadů nebyly žádné doklady nalezeny, protože pozemky byly po poválečném odsunu německého obyvatelstva zestátněny.

"Jde o pozemky, které byly připojeny k Československé republice v rámci konečného vytyčení československo-polských hranic v roce 1958. Tyto nemovitosti získal ÚZSVM v únoru loňského roku na základě rozhodnutí pozemkového úřadu," uvedl Siwek, podle něhož je nyní může úřad pronajímat a prodávat.

Starostka Vidnavy Eva Pavličíková dodala, že vyřešení nejasného vlastnictví pozemků u hranic s Polskem městu výrazně pomůže například při plánované opravě školního hřiště či rekonstrukci silnic v této lokalitě. "Bez doložení vlastnictví pozemků nelze dostat stavební povolení a nikdo nám na tyto investiční akce ani nepřispěje," uvedla Pavličíková. Vidnava už proto požádala o převedení některých pozemků do svého vlastnictví.

Případ je podle něj unikátní, protože ÚZSVM zatím nikdy neřešil nejasné vlastnické vztahy k tak velkému území, které je navíc součástí města. Na 122 pozemcích mezi bývalou a nynější hranicí s Polskem, které dosud neměly vlastníka, je obytná zástavba i veřejná zeleň. Část plochy zabírají zahrádky, orná půda a lesy. Na některých parcelách byly dříve bez povolení postaveny různé stavby, které nyní jejich majitelé mohou legalizovat.

Autor: ČTK Foto: VIDNAVA.CZ

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ