Poplatek za zamítnutou reklamaci? Hlavně se nedat, je nezákonný

Ekonomika
18. 3. 2016 18:11
Není třeba mít strach z reklamace zboží, povinností prodávajícího je informovat spotřebitele o jeho právech.
Není třeba mít strach z reklamace zboží, povinností prodávajícího je informovat spotřebitele o jeho právech.

Na zakoupeném zboží se po nějaké době používání může vyskytnout vada, kvůli které se vlastník rozhodne uplatnit reklamaci. Jak si počínat v případě, že je reklamace prodávajícím zamítnuta? Je v pravomoci prodávajícího naúčtovat poplatek za "neoprávněnou" reklamaci?

Prodávající označují za neoprávněnou reklamaci většinou případy, kdy nezjistí oznámenou vadu nebo kdy nejde o vadu, za kterou odpovídají. Tímto pak zákazníkům odůvodňují požadavek úhrady nákladů, které vznikly v souvislosti s "vyřízením" reklamace. Nejčastěji jde o náklady na přepravu nebo náklady diagnostiky. Lze se setkat také s paušálním manipulačním poplatkem, který má tyto náklady krýt.

Kdy je vada povinností prodávajícího?

"Prodávající si stále častěji vkládají do obchodních podmínek ujednání, které nařizuje zákazníkovi zaplatit poplatek v případě neoprávněné reklamace. Spotřebitel by měl v takovém případě prodávajícímu namítnout nezákonnost a neúčinnost takového požadavku, jelikož odpovědnost za bezvadné plnění nese ze zákona prodávající. Pokud se na věci vyskytne vada, jde o porušení povinnosti prodávajícího. Spotřebitel má právo se dožadovat bezplatného odstranění vady, ale také povinnost vadu bez zbytečného odkladu prodávajícímu oznámit. Na posouzení odborníka následně je, zda za tuto vadu prodávající odpovídá a jestli se nejedná například o důsledek opotřebení. Jen prodávající může ovlivnit nutnost a nákladnost posouzení vady," vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Dále je nutné zmínit, že zákon přiznává spotřebiteli právo na náhradu nákladů, které by mu v souvislosti s reklamací vznikly. Obchodník navíc nemůže po zákazníkovi vyžadovat proplacení nákladů, jejichž výši sám určuje. V důsledku toho je na požadavek uhradit poplatek za neoprávněnou reklamaci je pohlíženo, jako by jej prodávající nikdy nevznesl. Spotřebitel má vždy právo na vrácení reklamované věci, aniž by měl povinnost požadovaný poplatek uhradit a prodávající nesmí podmiňovat vrácení zboží uhrazením poplatku.

Správně informovat je nutností

Povinností prodávajícího je vždy informovat spotřebitele o jeho právech a zpoplatňování zamítnuté reklamace mezi jeho povinnosti rozhodně nepatří. Pokud se tak stane, může spotřebitel kontaktovat Českou obchodní inspekci, která je oprávněna uložit prodávajícímu pokutu za porušení zákona o ochraně spotřebitele.

dTest je českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ