Andreas Treichl, vládce finanční skupiny Erste, kam patří i Česká spořitelna, říká, že bankovnictví se v posledních letech velmi zkomplikovalo. "Dá se přirovnat ke hře v šachy. Pokud chcete vyhrát, je třeba se dívat mnoho tahů dopředu."
Minulý rok jste se zmínil, že má Evropa to nejhorší za sebou. Myslíte si to stále?
Ano. Nedomnívám se, že se ekonomika bude vyvíjet o hodně lépe, ale myslím si, že jsme se vyhnuli dramatu.
Očekávání spotřebitelů a firem jsou však stále velmi negativní. Co potáhne váš byznys?
Máme to štěstí, že díky rozložení našeho byznysu můžeme být velmi ziskoví, i když ekonomika příliš rychle neporoste. Máme v současnosti několik problémových oblastí, jako je Rumunsko a Maďarsko, kde můžeme řadu věcí ještě zlepšit. Pokud jde o riziko, naše situace se zlepšuje. Ovšem vzhledem k tomu, že jsme banka reálné ekonomiky a žijeme z peněz našich soukromých a firemních zákazníků, tak pokud se nebude dařit jim, neporosteme ani my.
Co myslíte, že by mohlo změnit pesimistické výhledy lidí a firem? Čekáte letos pozitivní zprávy?
Vzdal jsem se jakýchkoli očekávání. Věřím jen, že politici v našem regionu brzy pochopí, že máme velkou šanci. Pokud se podíváte na Česko, Slovensko, Rakousko, Polsko, jde o region, který má prostor k růstu. Politici by měli mnohem více než dosud spolupracovat, ale oni to nedělají. Pokud se podíváme na Evropu a místa, kde v příštích pětadvaceti letech můžeme očekávat růst, je to region střední a východní Evropy.
* Co je podle šéfa Erste Group největším rizikem ve střední Evropě?
* Proč se bankovnitví v Evropě zkomplikovalo?
* Která část Evropy má před sebou největší perspektivu?
Odpovědi na tyto otázky čtěte v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 11. března 2013.