Připravovaná novela horního zákona, která má zejména zdvojnásobit poplatky z vytěženého hnědého uhlí, zvýší nezaměstnanost a zdraží teplo. Negativní dopady to přinese Ústeckému a Karlovarskému kraji. Tamní "uhelné" regiony připraví změna zákona o půl miliardy korun. Na páteční tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl poslanec hnutí Úsvit David Kádner. Vadí mu například, že se má změnit poměr, v jakém se rozdělují výnosy z úhrady za vytěžené uhlí.
Nyní dostávají obce 75 procent a zbylých 25 procent má stát. To se má změnit tak, že obce by dostávaly jen třetinu a stát dvě třetiny. "Ministr (financí Andrej) Babiš tak vytuneluje uhelné regiony na severu o cirka půl miliardy korun. Všechny negativní dopady se projeví v obcích, ty za to ale nic nezískají," prohlásil Kádner.
Vláda podle něj ignorovala závazek zpracovat hodnocení dopadu regulace, tzv. RIA. Například není vypočítáno, jak se v regionech, jako jsou Mostecko, Chomutovsko nebo Sokolovsko, zvýší nezaměstnanost, uvedl. Dopad podle něj může být v řádu procent.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale již začátkem listopadu řekl, že není důvod, aby těžařské firmy propouštěly lidi. "Jsou to tlaky a strašení, které nemají reálný základ," uvedl tehdy. Podle ministerstva průmyslu a obchodu má nová právní úprava ponechat obcím zhruba stejné množství peněz.
Se zvýšenými příjmy z hnědého uhlí se počítá již v návrhu státního rozpočtu na příští rok, připomněl poslanec. Novela zákona přitom ještě ani neprošla vládou. To byl také jeden z důvodů, proč sněmovní hospodářský výbor nedal žádné doporučení ohledně rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. Poslancům vadilo, že část údajů v plánovaných příjmech ministerstva vychází ze zákona, který dosud není schválen. Ministerstvo odhadlo, že příjem z poplatků vzroste vlivem změny zákona o 580 milionů korun a tyto peníze už zahrnulo do plánovaných příjmů.
Kádner také poukázal na to, že se téměř 80 procent tepla vyrábí v hnědouhelných teplárnách a není spočítáno, jak se kvůli vyššímu poplatku zvýší odběratelům teplo.