Potravináři jsou znepokojeni, váznou smlouvy na vývoz do Číny

Ekonomika
3. 11. 2016 14:52
Problém je například u společnosti Madeta. Na snímku sýrařská linka společnosti Madeta na výrobu plísňového sýra Niva.
Problém je například u společnosti Madeta. Na snímku sýrařská linka společnosti Madeta na výrobu plísňového sýra Niva.

Čeští potravináři se obávají, že se zadrhly připravené obchody s Čínou. Vázne podpis na dodání syrovátky za desítky milionů korun a na sušené mléko za sto milionů korun. Uvedl i to zástupci firmy Interlacto a Agrární komory ČR. 

"Nevím, jestli je to kvůli dalajlamovi. V současné době se z Číny nikdo neozývá, aby se udělaly další kroky," řekl majitel firmy Interlacto Oldřich Gojiš. Původně očekával podpis smlouvy na dodávky demineralizované syrovátky, která se například používá do kojeneckých výživ, do čtrnácti dnů až měsíce od nynějška. Dodávky syrovátky do Číny pak měly začít na přelomu roku. Podle něj však teď z obchodu může sejít. "V žádném případě by se ale nemělo přestat komunikovat," dodal Gojiš.

Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory ČR Dany Večeřové je také problém u společnosti Madeta, která měla dodat na čínský trh sušené mléko za sto milionů korun.
Ministr zemědělství Marian Jurečka se v uplynulých dnech zastal ministra kultury Daniela Hermana (oba KDU-ČSL), který se ve svém úřadu setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Peking považuje dalajlamu za separatistu, který usiluje o odtržení Tibetu od Číny, a setkání zahraničních politiků s nositelem Nobelovy ceny za mír pravidelně kritizuje.

Jurečka měl v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství. V úterý však informoval o tom, že do Číny nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili. Čínská velvyslankyně Ma Kche-čching na schůzce s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou zrušení ministerské cesty nedokázala vysvětlit.

Potravináři již vydali prohlášení, že jsou z aktivit lidovců znepokojeni. "Pevně doufáme, že osobní aktivity pana ministra Jurečky nezavdají další příčiny k přerušení velmi obtížně navazovaných obchodních styků s dalšími zeměmi a samozřejmě i s Čínou. Je potřeba si uvědomit, že čínský, arabský, ale i ruský trh jsou trhy velmi obtížně přístupné," řekla Večeřová. V těchto zemích je nutná důkladná znalost místního prostředí, přímý kontakt i řada veterinárních či rostlinolékařských certifikátů, jejichž získání může trvat i několik let, dodala.

Evropský mléčný trh je skoro dva roky v cenové krizi po zavedení ruského embarga na dovoz potravin z EU. V Evropě je přebytek mléka, zemědělci ho prodávají pod výrobní cenou. Ministerstvo zemědělství se snaží podpořit exportní aktivity, Čína je jedním z důležitých trhů, kam například vyslalo i jednoho ze čtyř agrárních diplomatů, které ČR v zahraničí má.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ