Potraviny, které slibují vyléčit. Reklamy porušovaly zákon

Ekonomika
2. 2. 2017 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni našla 33 reklam na potraviny, které porušovaly zákony. Nejčastěji šlo o reklamy na potravinové doplňky, které obsahovaly takzvaná léčebná tvrzení. Ta jsou však přípustná pouze u léků, řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. V některých případech jde o produkty nabízené na e-shopech sídlících i mimo Evropskou unii a vymahatelnost práva je prakticky nulová.

Inspekce se reklamou zabývá po novelizaci zákona o regulaci reklamy od srpna 2015, a to zejména v tisku, na internetu, v letácích či v obchodech. Nemá kompetence ke kontrole reklamy v televizi a v rozhlase.

Nejvíc potravinových doplňků s nezákonnou reklamou se prodává na internetu. Prodejci používají nepovolená zdravotní či dokonce léčebná tvrzení.

"Používat lze pouze schválená zdravotní tvrzení dle Evropského nařízení a dále zdravotní tvrzení, jejichž posouzení není dosud dokončeno. Seznamy schválených i dosud neposouzených tvrzení lze najít v registru Evropské komise. Používání takzvaných léčebných tvrzení je právními předpisy u potravin zakázáno, protože žádné potravině nelze připisovat vlastnosti léčby. To je vyhrazeno pouze léčivům," uvedl Kopřiva.

Jako příklad může sloužit o tvrzení, že konkrétní doplněk vyléčí bolavé klouby. "Některé e-shopy mají dokonce sekce, kde jsou doplňky na virózu, na chřipku či gynekologické problémy, což být nesmí," doplnil Kopřiva.

E-shopy se sídlem v zahraničí

Problematické je trestání takových e-shopů, které sídlí v zahraničí a mají pouze webové stránky v češtině. "Informace o provozovatelích se sídlem v EU řeší SZPI s dozorovými orgány v příslušném státě prostřednictvím evropského systému sdílení informací o nevyhovujících potravinách AACS. Dále už kompetence SZPI nesahají," vysvětlil Kopřiva. Pokud sídlí mimo EU, umístí inspekce e-shop na Seznam rizikových webových stránek a výrobků. "Je to sice svobodný trh, ale spotřebitel na něm není nijak chráněn," poznamenal Kopřiva.

Ojediněle našla inspekce i reklamu na běžné potraviny, která klamala spotřebitele. Například tvrdila o chlebu, že má vysoký obsah vlákniny, laboratorní rozbor však ukázal, že tomu tak není.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Horázný Josef, Štěrba Martin

Další čtení

ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ