Potraviny zdraží kvůli EU, Česku nouze nehrozí
02.08.2007 17:55 Původní zpráva
K očekávanému desetiprocentnímu zdražení potravin není v Česku velký důvod. Chovatelé nebohatnou, masokombinátům odprodávají vepřové dokonce pod hranicí výrobních nákladů. Hubené žně rovněž nepostihly celou republiku. Ještě před třemi lety navíc stát nevěděl co s obilím a platil si jeho uskladnění u soukromníků, obilniny se dokonce používaly jako palivo. Přesto Agrární komora ve středu oznámila, že se Česko sveze s růstem potravin v zemích EU.
Hlavním důvodem je růst cen obilí, protože Evropu postihla nízká úroda a je velká poptávka z východních trhů, jako jsou Čína nebo Indie. Zdražování nemá být navíc konečné. "Bude trvalý tlak na postupné zvyšování cen potravin," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle něj by potraviny mohly v příštích letech zdražit až o třicet procent.
Soukromí zemědělci však říkají, že růst cen je přinejmenším spekulativní. "To je věštění z křišťálové koule," uvedl tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Růst výkupních cen obilí nicméně farmáři pocítili. Zatímco vloni dostávali za tunu kolem 2200 korun, teď prodávají až za 5000. Na to doplácejí chovatelé, kteří draze kupují krmné směsi. Například firma Proma, která se na Mladoboleslavsku zabývá velkochovem prasat, vypočítala, že pokud cena krmného obilí letos vzroste z loňských 2400 korun na 3500 korun, podnik ročně za krmné směsi zaplatí o 11 milionů korun více. "Naše výrobní náklady (na kilogram vepřového) vzrostou ze současných 30 až 31 korun na téměř 36 korun," upozornil dnes Josef Luka ze společnosti Proma.
Pokud potraviny do konce roku zdraží, vydělají na tom zejména zpracovatelé a distributoři. Růst cen obilí podle Veleby souvisí s tím, že po nižší úrodě v letech 2005 a 2006 stále trvá poptávka po této komoditě, kterou nyní navíc zvyšuje využívání obilí pro výrobu bioetanolu v Evropě i Spojených státech. "Během dvou až tří let se poptávka po obilí v USA zdvojnásobí. Poptávka producentů bioetanolu právě nyní poprvé zasáhla trh s obilím v Evropě," podotkl Veleba, podle kterého výrazně roste poptávka po potravinách také v Číně, která je nelidnatější zemí světa.
Foto: archiv, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.