Zlevněné nákupy
Povánoční výprodeje frčí, něco už se vskutku vyprodalo
26.12.2012 13:56 Aktualizováno 26.12. 15:11
Obchodníci v obchodních řetězcích i na internetu zahájili povánoční výprodeje. Slevy dosahují až 80 procent. Některé zlevněné zboží zmizelo z pultů několik minut po otevření prodejen.
Obchody nabízejí levnější elektroniku, sezonní oblečení a obuv, ale i sportovní zboží nebo nábytek. Většinou se tak chtějí zbavit skladových zásob, které se do Vánoc nepodařilo prodat.
Síť obchodů s elektronikou Electro World zahájila výprodej už v devět hodin a například v prodejně na pražském Zličíně si dav koupěchtivých zákazníků během necelých 15 minut rozebral všechny LCD televizory Thompson zlevněné o 40 procent na 4999 korun. V jiných prodejnách přitom bylo možné to samé zboží získat bez tlačenice.
Řetězec Tesco začal nabízet zboží se slevou 25 až 75 procent. Největší zvýhodnění nabídl u vánočních dekorací a oblečení, na domácí potřeby je sleva 50 procent a na elektroniku 30 procent. "Povánoční slevy u nás využívají jak lidé, kteří dostanou pod stromeček peníze či dárkové poukázky, tak i cenově orientovaní zákazníci," uvedl manažer Teska Aleš Pavlík.
Internetový obchod Kasa.cz do konce ledna nabízí vybrané zboží se slevou až 70 procent. K tomu navíc přidá slevový poukaz na další nákup uskutečněný v únoru nebo březnu. Konkurenční Mall.cz pak od středy zlevnil několik tisíc položek až o 86 procent. Společnost předpokládá, že návštěvnost v prvních dnech výprodejů může překonat i nákupy v předvánočních dnech. Slevy nabídl i největší internetový obchodník s elektronikou Alza.cz.
Prodejce nábytku Asko zahájil výprodej již na Štědrý den a potrvá do 9. ledna. Slevy dosahují až 70 procent. IKEA zlevnila již 18. prosince a zboží se slevou bude nabízet do poloviny ledna.
Není všecko zlato
Ne vždy ovšem spotřebitel nákupem ušetří tolik, kolik je na cenovce uvedeno, upozorňuje srovnávač cen na internetu Heureka.cz. Zákazníci by při nakupování měli být obezřetní a akční ceny, slevy a povánoční výprodeje nejprve prověřit. "Slevy v řádech desítek procent nemusí znamenat, že je zboží skutečně o tolik procent levnější, než bylo před Vánoci," upozornil Kamil Demuth z Heureka.cz. Podle něj jde často o slevu z doporučené maloobchodní ceny, která ale bývá vyšší, než za jakou zboží nabízely obchody před Vánoci. Zákazníci by měli být obezřetní také v kamenných obchodech a na internetu si ověřit, že cena v kamenném obchodě je opravdu ta nejnižší.
"I přes velké slevy v jednom obchodě mohou zákazníci najít produkt v jiném e-shopu ještě levněji," dodal Demuth. Pomocníkem pro zákazníky je také graf vývoje ceny produktu, který je v řadě e-shopů nebo srovnávačů cen zobrazován pod příslušným produktem.
Řada e-shopů slibuje, že slevy uměle nenavyšuje. "Na rozdíl od některých konkurentů neuvádíme u výprodejů umělé slevy vzniklé porovnáním doporučené ceny výrobce staré i několik let se současnou cenou. Všechny slevy se u nás odvíjejí od skutečné ceny před vypuknutím výprodeje, což si může každý ověřit na grafu vývoje ceny v našem e-shopu," řekl marketingový ředitel obchodu CZC.cz Marek Šalanda.
Pro bezproblémové nákupy je také dobré nakupovat v ověřených obchodech, recenze a hodnocení e-shopů je možné najít na řadě vyhledavačů slev jako je Heureka.cz, Zbozi.cz, Srovname.cz, Monitor.cz, nebo Hledejceny.cz.
Prodejci při výprodejích také často porušují předpisy, zejména zákon o ochraně spotřebitele. "Inspektoři opakovaně zjišťují, že stále častěji je lákání kupujících na slevy spíše marketingový tah obchodníka než příležitost k výhodnému nákupu. Téměř 40 procent z více než 400 kontrol skončilo ve 3. čtvrtletí se zjištěním, že prodávající porušil jednu či více z povinností stanovených příslušnými předpisy," uvedla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.
Spotřebitelé jsou nesprávně informováni o ceně zboží, zakoupené výrobky jsou jim nesprávně účtovány, nedostanou řádně vyplněné doklady o koupi ani na vyžádání. Zboží často není řádně označené a při jeho nabídce jsou užívány klamavé obchodní praktiky.
Využít povánoční slevy a pořídit některé dárky až v sezonních výprodejích se letos chystá asi třetina Čechů. Při slevách plánují utratit v průměru 4150 Kč, nejčastěji za oblečení, obuv a elektroniku. Ukázal to poslední průzkum GE Money Bank.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.