Povodně a zákony
Povinné ručení asi zdraží. Kvůli občanskému zákoníku
18.07.2013 12:10 Rozhovor
Nedávné záplavy se cen pojistného pro domácnosti příliš nedotknou. Zdražení mohou očekávat spíše firmy, konstatoval v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ generální ředitel ČSOB Pojišťovny Jeroen van Leeuwen. Zvýšení cen pro běžné lidi ovšem příští rok zřejmě nastane. "Zda to bude o pět, deset nebo patnáct procent, rozhodne až praxe," řekl Jeroen van Leeuwen.
Od nového roku by měl začít platit nový občanský zákoník. Dotkne se i oblasti pojištění?
Určitě. Změn je hned několik. Asi ta nejvýraznější se týká pojištění odpovědnosti, například povinného ručení vozidel. Od ledna se totiž lidé budou moci soudně domáhat vyššího odškodnění. Třeba v případě škody na zdraví nebudou platit tabulky a bodové systémy, jako je tomu dnes. Soudy budou mít mnohem větší prostor pro rozhodování. To znamená, že když někdo způsobí někomu jinému škodu, tak budeme muset vyplácet vyšší odškodnění.
Poškozený se bude moci soudit a vysoudit si vyšší úhradu škod?
Ano. Myslím si, že pro lidi je to dobré. Když někdo utrpí škodu, tak by měl dostat adekvátní náhradu. Trochu jiná situace je ale z hlediska pojišťoven. Očekáváme, že výplaty z naší strany budou vyšší. A z toho vyplývá, že i pojištění bude dražší.
A o kolik?
To se dá nyní jenom těžko odhadnout. Zda to bude o pět, deset nebo patnáct procent, rozhodne až praxe.
Říkal jste, že toto bude nejdůležitější změna. Dají se očekávat i nějaké další?
Úplnou novinkou bude například pojistný zájem zákazníka. Pojišťovny tak budou muset více zjišťovat, zda existuje důvod k pojištění, nebo ne, což posílí pozici zákazníků. Bude to mít i dopad na současné smlouvy. Například když má někdo dům a prodá ho, tak pojistný zájem ztratí a pojištění automaticky zanikne. U životního pojištění pro případ smrti pak budou moci lidé určit oprávněnou osobu, a tu nepůjde - když o to zažádají - změnit. To se uplatní například u rozvádějících se manželů. Dnes, když muž zemře, tak žena přestane dostávat alimenty, což ji může dostat do problémů. Ale když je uvedená ve smlouvě, dostane peníze z pojištění. Otázka ovšem je, zda to všechno bude od ledna opravdu platit.
Proč? Občanský zákoník je přece schválen.
Ta lhůta začíná být problematická. Sice je schváleno, že by měl začít platit od prvního ledna, ale v parlamentu je celá řada doprovodných zákonů, bez kterých to nebude fungovat. Když se nestihnou včas schválit, bude třeba jeho platnost odložit. A my začínáme být nervózní z toho, že pořád ještě nevíme, jak to bude. Nejsme sice první zemí v Evropě, kde bude nový občanský zákoník, ale na rozdíl od většiny ostatních zemí máme na přípravu příliš málo času. Nový občanský zákoník má totiž vliv na veškeré smluvní texty, musíme revidovat smlouvy, změnit v nich třeba pojmy, a potřebujeme vědět, jak se bude postupovat. Jinak hrozí chaos.
Před nedávnem postihly Českou republiku velké záplavy. Dá se odhadnout, kolik lidí bydlí v potenciálních záplavových zónách?
Předpokládám, že to bude nějakých 15 až 20 tisíc objektů. Ale záplavová zóna je široký pojem. My máme pojištěných několik továren, které jsou přímo u řeky, tedy v ideální záplavové zóně. Ale ty továrny mají postavené protipovodňové zdi, a proto v té zóně nejsou.
Hodně se mluvilo o tom, že se budou předělávat povodňové mapy. Budou ty změny velké?
Mapy se předělávají pořád, pravidelně se každý rok vylepšují. Například se někde postaví protipovodňová zeď, takže lokalita z nejvíce ohrožených oblastí vypadne, nebo naopak malé lokální záplavy upozorní na nová rizika. Takže se není třeba bát nějakých dramatických změn.
Pokud si bude člověk kupovat nějakou nemovitost, jak si může zjistit, že není v potenciální záplavové zóně a že ho proti tomuto riziku pojistíte?
Nejjednodušší je zeptat se pojišťovny. Podobně jsem postupoval i já, když jsem chtěl před časem koupit pozemek na stavbu domu. Bylo to blízko řeky a já jsem se ptal majitele i realitního agenta, zda tam nehrozí záplavy. Tam nikdy voda nebyla, odpověděli mi. Obrátil jsem se pro jistotu i na pojišťovnu, která mi řekla, že to je v záplavové zóně a že se mi pojištění značně prodraží. Takže jsem od koupě ustoupil.
Postupuje podobně více lidí?
Ano, ale je jich menšina. Většina lidí na to nebere ohled. Přitom jsou záplavy přirozenou součástí naší přírodní situace, nejsou žádnou výjimkou. Tou bylo spíše dvacáté století, kdy jich bylo málo. Je to koneckonců často vidět i na místní zástavbě, když jsou tam staré domky s žulovým přízemím, kde je technické zázemí, a obytné místnosti jsou v patře. To ale lidé při stavbě nových domků nerespektují, a pak to při záplavách odnesou.
Dobře, ale co mají dělat lidé, kteří si dům koupili dávno před záplavami, jenže teď je prakticky neprodejný i nepojistitelný? Řeší to nějak pojišťovny?
Těch lidí je mi líto, oni za to často ani nemůžou. Pojišťovny již před lety vedly diskusi s úřady, zástupci vlády, ale zkrachovalo to na tom, že když by měl každý nárok být pojištěný, tak by měla existovat i povinnost být pojištěný. A to politici nechtěli podporovat.
Chystá se v souvislosti s letošními povodněmi nějaké zdražení?
Škody šly do miliard, takže to povede k tomu, že zajistitelé (zajistitelé neboli zajišťovny jsou pojišťovnami pojišťoven - pozn. red.) mírně zvýší od příštího roku pojišťovnám poplatky. Do jaké míry se to promítne do sazeb, záleží na tom, o kolik to bude a pro koho. Podle mého se to ale bude týkat spíše podniků, větších firem s většími objekty. U domácností si nemyslím, že by to zdražení mělo být nějak výrazné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.