Staré nepřátelství a tvrdé výroky jsou zapomenuty. Investiční skupina Penta podává pomocnou ruku šéfovi Sazky Aleši Hušákovi, který přivedl loterijní firmu do insolvenčního řízení.
Hušák přitom Pentu tvrdě napadal, že rozpoutává kampaně proti Sazce. Penta se naopak na konci minulého roku ostře obula do Hušáka. "Je nesporným faktem, že Aleš Hušák je zodpovědný za klíčová rozhodnutí, která dovedla Sazku na pokraj bankrotu," uváděla tisková zpráva Penty. Za to Sazka požadovala u soudu po Pentě přes miliardu korun.
Ulčák: Půjčíme až 2,5 miliardy
Nyní Penta společně s firmou E-Invest Martina Ulčáka uzavřely strategické partnerství. Sazce poskytnou tolik peněz, kolik bude potřebovat. V čele Sazky přitom zůstane Hušák. Za to dostane Penta a E-Invest podíly ze zisku Sazky. Jeho výši nechtěli Marek Dospiva ani Martin Ulčák uvést. Podle Ulčáka oba investoři dohromady do Sazky nyní vloží 2 až 2,5 miliardy korun. "S návratností počítám do šesti let," dodal Ulčák. Při současném zisku Sazky a "úspěchové prémii" by tak mohla Penta i E-invest ročně dostat ke "splátce" ve výši 250 až 300 milionů korun.
Cílem je podle šéfa ČSTV Pavla Kořana odvrátit hrozbu vyhlášení úpadku a zabezpečit krytí všech právoplatných závazků Sazky. Společnosti mají Sazce poskytnout prostředky k plné finanční stabilizaci, doplnil Kořan. Realitní magnát a miliardář Radovan Vítek, který je největším věřitelem Sazky, o dohodě podle Ulčáka ví. "Zainvestoval nemalé peníze, řádně se sním vyrovnáme," dodal. Žaloba na Sazku by tak měla být stažena a dluhy uhrazeny.
Dlouhodobým cílem strategického partnerství je vytvoření "národního šampiona" v oblasti herního průmyslu. Do skupiny Penta patří konkurenční sázková společnost Fortuna. "Fortuna jede podle vlastního plánu. Budeme se snažit hledat synergické efekty," řekl Dospiva s tím, že Fortuna pokračuje v přípravě nové číselné loterie.
200 milionů ročně pro sport
Součástí dohody byla i rámcová smlouva o financování sportu. Podle ní mají sportovní svazy garantováno 200 milionů korun ročně po dobu následujících 15 let. Šéf ČSTV Pavel Kořan však odmítl uvést, jakou zástavu dají svazy jako protiplnění proti penězům Penty a E-investu. "Nebudu to specifikovat. Určitě ale víme, čeho se rozhodně nevzdáme," uvedl bez dalšího vysvětlení.
Hlavní aktéři celé operace prezentovali dnešní dohodu jako kompromis všech stran. Například Penta ustoupila od požadavku na stoprocentní ovládnutí Sazky. "Spolupráci se Sazkou vnímáme jako velkou investiční příležitost," uvedl Dospiva.
Pro řízení společnost budou teď důležitá rozhodnutí takzvaného řídícího výboru, v němž bude mít zastoupení Sazka, Penta i E-invest. Tato konstrukce sama o sobě může znamenat postupné odstavování současného vedení, protože ve výboru nebude platit právo veta, ale váha většiny.
Hušák bez kouzla
O tom, jak budou rozdány karty a kdo bude tahat za kratší konec provazu, dávalo tušit i chování všech klíčových aktérů na dnešní konferenci. Generální ředitel Sazky Aleš Hušák působil značně sklesle a vyhnul se svému tradičnímu vtipkování. Naopak na Marku Dospivovi bylo vidět, že Pentě se podařilo dotáhnout významnou operaci k úspěšnému konci. Zachoval si však obvyklou tvář pokerového hráče a nedával své emoce najevo.
Po oficiální části tiskové konference se pak přítomní novináři nahrnuli k Dospivovi, Ulčákovi a Kořanovi, zatímco Aleš Hušák odcházel prakticky nepovšimnut. Ačkoliv to nikdo z přítomných nahlas nevyslovil, muselo být všem jasné, že ač se Hušákovi podařilo "zachránit" Sazku před krachem, pro současné vedení Sazky a především ČSTV byla dnešní dohoda Pyrrhovým vítězstvím.