Právníci jsou moderní <span>služebníci boháčů</span>

Ekonomika
10. 3. 2010 06:00
Jedním z miliardářů, jimž se právníci věnují, je Zdeněk Bakala.
Jedním z miliardářů, jimž se právníci věnují, je Zdeněk Bakala.

Jedním z miliardářů, jimž se právníci věnují, je Zdeněk Bakala.Osobní potřeby bohatých lidí se zvětšují s rostoucím majetkem. Týká se to i služeb právníků, od nichž boháči vyžadují silnou loajalitu.

Právníci pro majetné lidi zařizují záležitosti od správy nemovitostí, nákupů přes osobní bankéřství až k rodinnému, obchodnímu a i trestnímu právu. Podobně jako privátní bankéři musí být ke klientům naprosto loajální, ale musí se připravit i na jejich vrtochy. "Je to nevděčné, mám takovou zkušenost, že čím je klient bohatší, tím je nevyzpytatelnější," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Alexandr César, šéf české pobočky mezinárodní právnické kanceláře Baker & McKenzie.

"Když jim například ukážete fakturu, tak jsou často nespokojení," dodává. Velké mezinárodní firmy navíc mají ohledně obsluhy fyzických osob přísná pravidla, kdy musí prověřovat původ majetku. "V tomto ohledu nám nechtějí dávat spoustu informací," říká César.

Právníci tuzemské boháče, jejichž žebříček časopis TÝDEN pravidelně publikuje, zastupují stále častěji i při mezinárodních transakcích. "Nejčastější typ klientely je český a slovenský podnikatel, který má aktivity i v zahraničí," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Jaroslav Havel, spolumajitel advokátní kanceláře Havel & Holásek, jehož kancelář spolupracuje například s bývalými vlastníky potravinářské firmy Hamé, kterou v roce 2008 koupila islandská investiční skupina Nordic Partners. Boháči mívají sídla svých firem přímo na Kypru či na Kajmanských ostrovech kvůli daňovému zvýhodnění.

Bohatě placení služebníci

Pokud chce být právník úspěšný, musí klientovi vycházet vstříc i v neobvyklejších věcech. "Jeden netypický případ bylo úmrtí v rodině jednoho české podnikatele při dovolené v jižní Africe, kdy náš právník okamžitě vyletěl přes víkend situaci řešit s konzulátem, protože na místě zůstali potomci bez dohledu dospělého," říká Havel. Podle něho se od právnických kanceláří očekává, že budou klientům pomáhat i s obchodními kontakty, že budou schopny někam zavolat, něco zařídit.

ČTĚTE TAKÉ: Miliardářům vévodí Kellner. Babiš se dotahuje

Služby si právníci však nechávají štědře zaplatit. Běžné sazby se podle typu služby pohybují mezi třemi až deseti tisíci korunami na hodinu. "Pokud se jedná o trvalou spolupráci, typicky naši stálí klienti u nás utratí za právní služby ročně půl milionu korun a více," říká Havel. Odměna však je většinou individuální. "U trestního práva se to pohybuje tak, jak tomu klientovi teče do bot," říká César.

Na právnické služby pro fyzické osoby se tradičně specializují hlavně holandské nebo švýcarské kanceláře. V Česku se byznys teprve rozvíjí. I kvůli tomu se jedná spíše o nejistou záležitost. "Rozhodně bych osobně nechtěl stavět svůj byznys plán na tom, že budu obsluhovat bohaté klienty, to by byla vysoce riziková záležitost," uzavírá César.

Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ