Trojice studentů z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli Marek Votroubek, Petr Bubeníček a Jan Král v roce 2009 s robotem EiMSA zvítězila ve světové vědecké soutěži Intel ISEF. Zkušenosti, které tak získali, zúročili ve vlastním podnikání. První dva jsou spolumajitelé společnosti, která poskytuje trojrozměrné fotografie černé elektroniky internetovým obchodům, třetí s nimi spolupracuje na vývoji hardwaru a softwaru.
"Projekt jsme realizovali úplně stejně jako tehdy, jenom na komerční úrovni," řekl novinářům Votroubek po představení českých zástupců pro letošní finále soutěže Intel ISEF. I když není faktická souvislost mezi tehdejším robotem a strojem, který vyvinuli pro své podnikání, základní principy zůstávají stejné. "Souvislost je tam ve zkušenostech a kooperaci mezi softwarem, hardwarem, mechanikou, výpočty a tak podobně, která se dá naprosto libovolně multiplikovat, ať děláte robota, nebo vymýšlíte podvozek od auta nebo cokoliv jiného," řekl.
Jde o jakýsi obráběcí stroj, který místo nástroje drží v rukou fotoaparát a objíždí produkt, aby ho nafotil ve všech hladinách a úhlech. Výsledkem jsou trojrozměrné fotografie, díky nimž mohou zákazníci internetových obchodů výrobky otáčet a prohlížet si je ze všech stran.
Firma 3Doid má sídlo v Británii a pobočku v Brně. První výrobky začala fotit loni v březnu. "Zhruba po roce pokrýváme 4 500 produktů černé elektroniky, což je nyní daleko největší číslo na světě," uvedl Votroubek. Firma spolupracuje prakticky se všemi velkými tuzemskými e-shopy, má zákazníky i z dalších evropských zemí a expanduje do zámoří.
Ještě před soutěží spolužáci společně vytvořili stroj, který vypadal jako pavouk. "To byla věc, abychom si vyzkoušeli, jestli jsme schopni vlastní myšlenky nějak zhmotnit," řekl Votroubek. Pokračovali ke složitějším věcem a v soutěži se naučili systematicky pracovat na projektu a prezentovat ho.
Po maturitě šel Votroubek studovat Fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Zatím má bakalářský titul, k inženýrskému mu rok schází. Školu přerušil kvůli podnikání. "Kdybychom s tím nepřišli my, tak by to brzy za nás udělal někdo jiný. A tím bychom přišli o naše poznatky a know-how," dodal.