Česká obchodní inspekce letos zjistila porušení zákonů u 70 procent kontrolovaných předváděcích akcí, na kterých jsou hlavně seniorům nabízeny například deky, domácí spotřebiče, nádobí či masážní a relaxační pomůcky. Podle inspektorů agresivita prodejců stále roste.
Inspekce letos od ledna do září provedla 170 kontrol zaměřených na předváděcí akce, porušení zákonů zjistila na 120 z nich. Prodejci často klamali zákazníky a používali agresivní obchodní praktiky, pomocí nichž jim vnucovali mnohdy velmi předražené výrobky. Inspekce za tyto prohřešky dosud uložila 71 pokut v celkové hodnotě 1,3 milionu korun. Loni inspektoři ČOI odhalili závady na polovině předváděcích akcí.
Anketa:
Nakupovali jste někdy zboží na předváděcích akcích?
"Předváděcí akce patří k nejproblematičtějším a nejagresivnějším formám prodeje v ČR," upozornil ústřední ředitel ČOI Jan Štěpánek.
Například při jedné letošní kontrole musela na předváděcí akci zasahovat policie a také záchranná služba. Organizátoři totiž seniorům nalévali alkohol, a když jeden z nich zkolaboval, vyhrožovali inspektorce, která chtěla přivolat záchrannou službu.
Organizátoři loni inspektory často na předváděcí akce vůbec nevpustili. Štěpánek proto rozhodl o vytvoření speciálního týmu, který se zaměřuje na kontrolu těchto akcí.
"Při prezentačních akcích je s těmito občany manipulováno, a jak vyplývá z provedených kontrol, jsou jim nabízeny různé neexistující výhody, slevy, výhry a v některých případech dochází při prezentaci i k psychologickému nátlaku na uzavření kupní smlouvy," upozornila již dříve ČOI.
Prodejci na předváděcích akcí přitom podle časopisu dTest používají stále agresivnější nezákonné praktiky. Zákazníkům například pomocí nového triku upírají jejich právo odstoupit do 14 dnů od uzavřené smlouvy. Právní poradce časopisu dTest Jan Votočka upozornil, že zboží je na předváděcích akcích prodáváno i za desetinásobek jeho běžné ceny. Někteří prodejci se podle něj chlubí, že za víkend prodejem předraženého zboží vydělají i několik stovek tisíc korun.
Časopis dTest proto vydal brožuru, ve které odhaluje triky a manipulace používané na předváděcích akcích. Lidem jsou podle ČOI nabízeny například neexistující výhody, slevy, výhry a prodejci používají i psychologický nátlak. Na ČOI se loni obrátily tři stovky nespokojených účastníků předváděcích akcí nebo jeho rodinných příslušníků.