Předvánoční terno se nekonalo, Češi utráceli v obchodech méně

Ekonomika
1. 2. 2011 10:31
Češi před loňskými Vánocemi utráceli méně než před rokem.
Češi před loňskými Vánocemi utráceli méně než před rokem.

Před loňskými Vánocemi utratili Češi v obchodech za potraviny, nápoje a drogistické zboží méně peněz než ve stejném období roku 2009. V nákupech se ale lidé neomezovali a nižší útrata spíše souvisí s častějším využíváním akčních nabídek tohoto rychloobrátkového zboží za výhodnější ceny.

Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Czech, která monitoruje spotřební zvyklosti českých domácností.

"Loni od října do prosince české domácnosti snížily útratu v monitorovaných kategoriích potravin a drogistického sortimentu meziročně o 2,2 procenta. Výsledky jsou podstatně ovlivněny orientací domácností na akční nákupy, kdy lidé za stejný nákup vydají méně peněz," uvedla Agáta Jankovská ze společnosti GfK Czech.

Češi loni při vánočních nákupech potravin a drogistického zboží dávali přednost hypermarketům, drogeriím a parfumeriím. "V ostatních typech nákupních kanálů prodeje potravin a drogistického zboží loni stagnovaly nebo klesaly," podotkla Jankovská.

V roce 2010 podle GfK Czech mírně klesla frekvence nákupů, na druhou stranu velikost jednoho nákupu se o něco zvýšila. Celoroční hodnota nákupů českých domácností loni v oblasti rychloobrátkového zboží meziročně stagnovala, což byl důsledek horšího prodeje na začátku a v závěru loňského roku. "Podobný trend lze očekávat i v prvních měsících letošního roku, a to zejména kvůli státním restrikcím v oblasti sociální politiky," podotkla Jankovská.

Podle údajů společnosti GfK Czech podíl zboží prodávaného za akční ceny v tuzemských obchodech kvůli hospodářské krizi výrazně roste a u některých kategorií výrobků se na celkovém prodeji podílí až 80 procenty. Zvyšuje se především prodej značkového zboží zařazeného do akčních nabídek, naopak cenově zvýhodněné privátní značky obchodních řetězců spíše stagnují. Akční nabídky jsou nyní podle odborníků mocnou zbraní obchodníků v souboji o zákazníky.

Zatímco v roce 2007 podíl nákupů značkového zboží v akci na celkových výdajích českých domácností podle údajů GfK Czech činil 19 procent, loni už to bylo 36 procent. Naopak podíl standardních nákupů značkového zboží se snížil ze 63 procent v roce 2007 na loňských 45 procent. Nákupy privátních značek obchodních řetězců zařazených do akční nabídky se již delší dobu pohybují kolem sedmi až osmi procent a standardní nákupy těchto výrobků mají zhruba desetiprocentní podíl.

Obchodní řetězce kvůli hospodářské krizi a nižší ochotě Čechů utrácet už předloni výrazně zvýšily počet i rozsah akčních nabídek zboží. Odborníci upozorňují na to, že se tak prodejci dostali do vlastní pasti a jen obtížně budou znovu budovat loajalitu zákazníků. Lidé se totiž naučili střídat prodejny podle toho, kde mají zrovna výhodné cenové nabídky. Akční
nabídky navíc obchodníkům a výrobcům snižují marže.

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ