Prezident Václav Klaus se při své návštěvě USA opět opřel v nočním rozhovoru pro americkou finanční televizi CNBC do evropské jednotné měny eura. Jedna měna pro šestnáct zemí není podle něj rozumným řešením.
"Nevěřím, že mít v Evropě jednu měnu pro 16 zemí je rozumný způsob, jak dělat byznys a jak řídit ekonomiku. Pro naprosto odlišné země je euro svěrací kazajkou," řekl Klaus, který v sobotu přednese projev na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Euro by podle něj mohlo jako společná měna dobře fungovat pro šest nebo sedm zemí, ale ne pro 16 států jako v současné době.
Klaus je dlouhodobým kritikem eura. Zároveň je odpůrcem jeho zavedení v České republice, což by naopak pomohlo exportérům.
Kromě eura se Klaus zmínil o vývoji české ekonomiky. Její stav se podle prezidenta zlepšuje a po loňském propadu by se měl hrubý domácí produkt zvýšit asi o 2,5 procenta. "Řekl bych, že už je to mnohem lepší. V letošním roce už se všechna čísla a statistická data změnila v plusová. Teď očekává tempo růstu někde kolem 2,5 procenta. To sice není takový hospodářský růst, jaký má Čína, ale zase tak špatné to není," řekl Klaus.
Prezident je nyní v USA jako hlava české delegace na zasedání Valného shromáždění OSN, které se bude zabývat právě reformou role této organizace v globálním vládnutí.
Česká národní banka na letošní rok počítá s růstem HDP v rozsahu 1,6 procenta, v příštím roce bude podle ní růst vyšší a mohl by se pohybovat kolem 1,8 procenta. Ministerstvo financí příští rok čeká růst 2,3 procenta, Evropská komise 2,4 procenta. Odboráři jsou ale pesimističtější, podle nich růst příští rok nepřesáhne jedno procento.
Klaus také řekl, že není zastáncem názorů, podle nichž by měly existovat centralizované vlády a úřady. V této souvislosti zmínil svou zkušenost s komunistickým režimem a centrálním plánováním. "Pokusy řídit celou zemi a celou ekonomiku seshora, to selhalo, jak každý ví," poznamenal v rozhovoru Klaus. Správná cesta je podle něj decentralizace.