Prezident NKÚ: Stát falšuje své účetnictví

Ekonomika
5. 4. 2015 17:10
Miloslav Kala.
Miloslav Kala.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu je sám bývalý dlouholetý politik, o těch současných si ale zjevně velké iluze nedělá. "Popsali jsme třeba konkrétní příklad, kdy se umělým převodem peněz zázračně snížil vládní deficit o pět miliard," říká v rozhovoru pro TÝDEN Miloslav Kala.

Současná vláda, zejména ministr financí Andrej Babiš, slibuje, jak zlepší výběr daní. Vy máte čerstvý závěr kontroly o výběru DPH. Umí tedy stát vybírat daně?

O DPH nemůžu zatím detailně mluvit, protože výsledky kontroly jsou zatím ještě neveřejné. Obecně ale mohu říct, že nerozumíme tomu, co se to na počátku roku děje s výběrem daní, proč je tu propad u DPH, ale i celkově. Pokud je pravda, že ekonomika roste, tak je to zvláštní. Zaráží mne i další věc: velmi často se tu přijímají opatření, která nejsou opřená o data a přesné analýzy. Teď třeba fiskální pokladny...

Elektronická evidence tržeb?

Ano. Nám z kontroly vychází, že tato stínová ekonomika tvoří jen sedm procent celkové mezery výběru DPH (rozdíl mezi skutečnou vybranou daní a daní, jež by se vybrala, pokud by všichni platili, jak mají, pozn. red.). To sice není zanedbatelné, ale není to fatální. Přes 40 procent z celkové mezery tvoří podnikatelé, kteří úmyslně zkreslují účetnictví. V tom je část vyloženě kriminálního jednání a do jisté míry se na tom budou podílet auditoři. A to dnes nikdo neřeší, na to se žádné opatření nepřijímá.

Tyto problémy plynou z kontroly výběru DPH za roky 2011 až 2013. Dá se to vztáhnout i na současnost?

Myslím, že ano. V tomto se trend nijak nemění.

Chystáte se třeba kontrolovat účetní uzávěrky všech kapitol státního rozpočtu?

My to děláme. Ale postupně, ne všechno v jednom roce. Pokud jde o účetnictví státu, tak se nabízí takový hezký příměr: Řekové k tomu, aby se dostali do eurozóny, vědomě falšovali vládní statistiky. A my je falšujeme a ani o tom nevíme.

Čtěte TÝDEN!Jak to myslíte, že falšujeme statistiky?

Popsali jsme třeba konkrétní příklad, kdy se z nařízení ministerstva financí těsně před koncem roku 2012 převedlo na Státní fond dopravní infrastruktury pět miliard korun a v dalším roce se ty peníze zase poslaly zpátky. To byl už rok 2013, rok volební a tak se zázračně snížil vládní deficit o pět miliard. Pouhým tímto jednoduchým převodem. Takových věcí jsou bohužel spousty.

CELÝ ROZHOVOR S MILOSLAVEM KALOU ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 7. DUBNA 2015.

Autor: Robert BřešťanFoto: ČTK , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ