Průměrný nárůst platů o dvacet procent, tak jak tomu bylo v loňském roce, si klade za cíl letos při kolektivních vyjednáváních prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Renáta Burianová.
Vedle mzdových podmínek se UZO bude podle ní snažit pro své členy také zlepšit pracovní podmínky a vzdělání a vrátit profesi prodavače dobré jméno Buriánová upozornila na to, že do deseti let se díky digitalizaci obchod zásadně promění, bude se více týkat poskytování služeb, na což musí být prodavači připraveni.
"V posledních letech jsme výrazně rozšířili svou působnost. Naši členové se už nezabývají jen obchodem, ale také logistikou, pečovatelstvím, cestovním ruchem a dalšími oblastmi. Nový název organizace má podstatně širší pojetí a mnohem lépe odráží směr, kterým se chceme do budoucna ubírat," uvedla nově zvolená prezidentka.
V loňském roce OSPO rozšířil svou působnost například o velké obchodní řetězce Marks & Spencer a H & M, logistické centrum společnosti Amazon nebo firmu IKEA Purchasing Services. V každé z těchto velkých společností vznikla základní odborová organizace, která hájí zájmy zaměstnanců a se zaměstnavateli vyjednává výši mezd a pracovní podmínky. "Za velký úspěch považuji, že jsme pronikli i do nepotravinářských řetězců," dodala Burianová.
Od loňska se výrazně zvýšilo tempo růstu platů v tuzemských obchodech, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé i vícekrát. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků a snaha udržet si ty stávající.
V českém maloobchodu je v odborech pět až sedm procent zaměstnanců. Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR 180 tisíc lidí. Podle údajů portálu Platy.cz se průměrný plat prodavače letos zvýšil na 17 262 korun.
Odborový svaz UZO, který je členem Českomoravské konfederace odborových svazů, vede kolektivní vyjednávání se svazy zaměstnavatelů a s profesními sdruženími. Zastupuje zhruba deset procent zaměstnanců obchodních řetězců. Pro své členy mimo jiné zajišťuje poradenskou činnost.