Výherce jackpotu Sportky ve výši 103 milionů korun ze středy tohoto týdne si zatím nemůže být stoprocentně jist, že sumu, jenž by jej a jeho rodinu bezpečně zabezpečila až do smrti, skutečně obdrží v plné výši.
Může za to napjatá situace okolo společnosti Sazka, jíž hrozí finančník Radovan Vítek posláním do insolvenčního řízení. Přední tuzemští právníci se totiž rozcházejí v názorech, zda by v případě zahájení tohoto řízení mohla Sazka peníze skutečně vyplatit. Podle zákona totiž má na vyplacení výhry lhůtu šedesát dní od přihlášení výherce. Přitom Vítek hrozí zahájením insolvenčního řízení už v pondělí 17. ledna. Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda se výherce 103 milionů korun zatím nepřihlásil.
Vyplatit, či nevyplatit?
"Pokud by výhra nebyla vyplacena dřív než v datum zahájení insolvenčního řízení, výherce by měl nejspíš smůlu. A musel by se přihlásit do řízení jako věřitel," domnívá se Alexandr César, vedoucí tuzemské pobočky právnické kanceláře Baker&McKenzie. "Pokud by totiž nějaké peníze dostal, mohli by to napadnout jiní věřitelé Sazky s tím, že byli znevýhodněni," dodává.
Poněkud opačného názoru je advokátka Radka Felgrová z kanceláře Kocián, Šolc, Balaštík. "Co se týká omezení nakládání s majetkem dlužníka, záleží na tom, jaký subjekt insolvenční návrh podává. V okamžiku podání insolvenčního návrhu k blokaci finančních toků tak automaticky nedochází," říká.
Sazka žádné pochybnosti nepřipouští. "Výhry jsou podle zákona zajištěny jistotou, složenou na zvláštním vázaném účtu. Veškerá sázková činnost včetně výplaty výher běží normálně a je podložena odpovídajícími tržbami," uvedl mluvčí Zdeněk Zikmund s tím, že tento týden Sazka vyplatila dva předvánoční jackpoty ve výši 85 milionů korun.
"Jen tržby z loterní činnosti se týdně pohybují ve výši 140 až 160 milionů korun, z čehož 70 až 80 milionů korun vyplácíme na výhrách. Na tzv. jistotách je složeno dalších 160 milionů korun," doplnil Zikmund, podle kterého společnost může vyplatit výherci okamžitě půl milionu v hotovosti.
Zvláštní režim
Ministerstvo finanční ústy svého mluvčího Ondřeje Jakoba však upozorňuje, že jistota je součástí majetku Sazky a v případě vyhlášení insolvenčního řízení by pro Sazku platil zvláštní režim, kdy může vlastník nakládat s touto jistotou "pouze s předchozím souhlasem ministerstva financí."
Sazka však trvá na svém. "I v případě, že by byl šikanózní insolvenční návrh podán, účinky spojené se zahájením řízení by podle příslušného ustanovení zákona nijak neomezovaly provozování obvyklé činnosti, včetně příjmu sázek a vyplácení výher," prohlásil Zikmund.
Udržet výplatu výher v běžném chodu je pro Sazku životně důležité. Protože pokud by došlo k změně režimu výplat výher nebo jejich zastavení, byla by to pro Sazku smrtící rána, protože by sázející přestali podávat své sázenky a loterie jako taková by přestala plnit základní poslání. To by bylo nepříjemné i pro Radovana Vítka, který skupuje stamilionové dluhy Sazky u bank. V případě krachu Sazky a případného rozprodeje jejího majetku by nejspíš o část své "investice do dluhu" přišel. Na Sazce je totiž nejcennější její značka a předmět její činnosti, tedy příjem sázek.