Příjmy <span>špičkových manažerů</span> kvůli krizi klesly

Ekonomika
3. 5. 2010 09:33
Platy manažerů šly v Česku dolů.
Platy manažerů šly v Česku dolů.

Platy manažerů šly v Česku dolů.Roční odměny špičkově placených šéfů, jejichž roční příjmy se pohybují v desítkách či stovkách milionů korun, kvůli hospodářské krizi klesaly i o desítky procent. Uvádí to dnešní Mladá fronta Dnes s odvoláním na výroční zprávy firem.

Výrazný zlom přišel po pěti letech razantního růstu příjmů českých topmanažerů. Deník uvádí, že například Klaus-Dieter Beck, který vede uhelnou firmu OKD, si v roce 2008 vydělal zhruba 7,8 milionu eur, což je přes 200 milionů korun, avšak loni jeho roční příjem klesl na 968 tisíc eur. Kvůli úsporám výjimečně přišel o odměnu v akciích firmy. Letos by se mu měla zase vrátit, poznamenává list. Deník však neuvádí hlavní důvod poklesu odměny Klause-Dietera Becka v roce v roce 2009. V roce 2008 totiž dostal tučnou odměnu za uvedení akcií firmy na burzu.

Čtyřčlenné nejvyšší vedení České pojišťovny v čele s Ivanem Vodičkou si v roce 2008 rozdělilo sumu 94,1 milionu korun - loni to bylo 55,9 milionu. Firma Orco zase srazila balík odměn pro vedení ze zhruba 180 milionů na 140 milionů korun a navíc snížila počet vrcholných manažerů z 20 na šest. Developerská firma ECM musela snížit roční odměny pro vedení ze 66 milionů na 25 milionů korun.

Naopak šest členů představenstva automobilky Škoda Auto si loni rozdělilo 14,1 milionu korun, zatímco v roce 2008 to bylo 13,5 milionu. Z výročních zpráv firem vyplývá, že nejčastěji klesaly odměny navázané na výsledky podniku, omezovaly se však i nejrůznější benefity v podobě služebních vozů, náhrady za ubytování či stravování. 

ČTĚTE TAKÉ: Nejlépe placení manažeři. Roman je až třetí

Podle poradenské společnosti Mercer, která se zabývá odměňováním, navíc polovina firem zmrazila i růst základních platů pro své šéfy. "Největší dopad to mělo na manažery ve výrobních společnostech, ve stavebnictví a také v informačních technologiích," řekla Miriam Maseková z Merceru. Jedná se o obory, které loni nejvíce trpěly hospodářskou recesí.

Krize se naopak jen málo dotkla výplatnic šéfů ve farmacii, kde odměny dál rostly podobně jako v předchozích letech. Relativně malý dopad měla krize také na platy v některých bankách, neboť na platech manažerů se projevilo, že české banky měly na rozdíl od západních za sebou výborné výsledky. Třeba pětičlenné vedení banky UniCredit si mezi sebe rozdělilo 66,6 milionu korun, což bylo asi o 13 milionů více než v roce 2008. Jeden z topmanažerů UniCredit Bank si tak v průměru za loňský rok vydělal 13,3 milionu korun.

Deník uvádí, že průměrné mzdy manažerů na různých úrovních, tedy zdaleka nejen nejvýše postavených šéfů, sice stoupaly, ale pouze o 2,9 procenta. Byl to tedy menší růst než celková průměrná mzda v Česku, která se navzdory krizi loni zvedla nominálně o 5,2 procenta.

Ilustrační foto: archiv

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ