Pro léky jako pro housky. Nastal soumrak klasických apatyk

Ekonomika
11. 10. 2015 18:05
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Pro pilulky lidé chodí stále častěji do lékárenských řetězců v obchodních centrech či na benzinky. Klasickým nezávislým apatykám prakticky odzvonilo. Co komplikuje byznys, prospívá zákazníkům. Zatím.

Tradiční klidné lékárny, kde atmosféru vonících mastí nenabourávají všudypřítomné reklamní cedule a letáky, dnes aby člověk pohledal. Velký byznys pronikl i za pulty magistrů a magister. Chrámy zdraví ovládl byznys a zažitý systém se s tím těžko vyrovnává.

Zatímco nezávislým lékárnám klesají výdělky a hrozí jim zánik, zákazníkům posun na trhu prospívá. Prodlužují se otevírací doby. I vyzvednutí léčiv na recept se dá běžně vyřídit s jakýmkoli nákupem v prakticky každém větším obchodním centru. K volně prodejným lékům se člověk prokliká na internetu a poslední dobou je stále častěji pořídí spolu s benzinem či naftou i na čerpacích stanicích.

"Pro prodej léčiv jsme vytipovali zejména lokality na dálničních tazích a silnicích první třídy, kde je vysoká frekvence dopravy. V případě, že se u některého řidiče či spolujezdce objeví nežádoucí zdravotní obtíže, jsou volně prodávané léky vítanou službu," tvrdí Filip Balcárek, ředitel pro shop a gastro Benziny, která léky začala prodávat v srpnu.

Nová služba je zatím dostupná na 50 z necelých 340 stanic, v dohledné době se rozšíří o další padesátku pump. Benzina se tak přidala ke značkám OMV a Agip, které už léky prodávají. Vedle zdravotních čajů a potravinových doplňků nabízejí i léky proti bolesti, horečce či nevolnosti, jako jsou Kinedryl, Paralen nebo Nurofen.

Prodej pilulek čerpadláři ukazuje, jak se v Česku výrazně mění lékárenský trh. Klasické a nezávislé apatyky z něj pomalu mizí. Skutečně nezávislé lékárny, kterých je dnes méně než šest set, tak nemají ani třetinu trhu. Často nejsou schopny ustát tvrdou konkurenci řetězců, a tak je majitelé buď rovnou prodávají, nebo se sdružují do virtuálních řetězců.Čtěte TÝDEN!

 * Kvůli čemu mají lékárny potíže?

* Jaká pozitiva a rizika to má pro zákazníky?

* Jak vypadá lékárenský trh v Česku?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 12. ŘÍJNA 2015.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: Robert Sedmík

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ