Problémy firem: <span>"dary" státu</span>, datové schránky, korupce

Ekonomika
12. 5. 2010 11:07
Podnikatelé si stěžují hlavně na přebujelou adminstrativu.
Podnikatelé si stěžují hlavně na přebujelou adminstrativu.

Podnikatelé si stěžují hlavně na přebujelou adminstrativu.Podnikatelé a firmy volají po zjednodušení legislativy. Trnem v oku jsou jim zejména daňové zákony, které neošetřují odvádění daní z neproplacených faktur, nefunkční datové schránky i všudypřítomná korupce, na kterou otevřeně poukazují.

Kromě administrativní náročnosti považují podnikatelé a firmy za nejproblematičtější zákony o dani z přidané hodnoty (DPH) a daň z příjmů právnických osob (DPPO).

"Za bezprecedentní chybu zákonodárství považujeme neošetření stavu, který může vést až k druhotné platební neschopnosti způsobené firmě státem," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Pavla Brečková, ředitelka pro zahraniční obchod a strategii strojírenské společnosti Audacio. "Stát je totiž mnohdy ve značném prodlení s platbami vůči firmám, avšak firmy samozřejmě ze zákona musí státu daně (DPPO, DPH) a další odvody platit bez odkladu, a to i z plnění pro stát, které nebylo firmě zaplaceno," dodala Břečková.

Jedná se o to, že podnikatelé platí daň z faktur, které nakonec nedostanou zaplaceny, například z důvodu insolvence firmy, která si zboží odebrala. Firma tak daň z nezaplacené faktury státu fakticky daruje. "To samozřejmě vede k finančním ztrátám," dodává Jan Holásek, společník advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Problémem jsou i datové schránky, které jsou velmi striktně po firmách vyžadovány, avšak stát na druhé straně nezajišťuje jejich bezproblémové fungování, obsluhu kontaktních míst, a to jak personálně, tak softwarově.

Problémem je i nepružný zákoník práce.Deprimující stav

Kvůli zjednodušení daňových zákonů, které se velmi často mění, by podnikatelé přistoupili dokonce na zvýšení daní. "Pro nemálo podnikatelů, zejména těch malých, by bylo snesitelnější daně zvýšit a na druhé straně zcela zásadně, nebojím se říci brutálně, odvody zjednodušit," říká Karel Havlíček, místopředseda představenstva Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR a ředitel společnosti Syndat Group. "Současný stav je ale deprimující," dodává.

Podle výsledků průzkumu Světové banky a auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers je totiž Česká republika v čase potřebnému ke splnění všech daňových povinností na 171. místě. Hodnotilo se přitom sto osmdesát zemí.

Podnikatelé si stěžují i na strnulý zákoník práce, který neumožňuje například rychle zkrátit pracovní dobu zaměstnanců v době, kdy firma nemá zakázky. Nebo přesunout zaměstnance k jinému zaměstnavateli. "Takto by bylo možné se vyhnout propouštění a zvyšování nezaměstnanosti," říká Břečková.

Čeští korupčníci

Unisono pak podnikatelé i firmy mluví o korupci. "Malé a střední podniky jsou, zejména v době krize, na jakoukoliv korupci jednak citlivější, neboť zakázky, které neprošly v důsledku korupce je tíží dvojnásobně více než v době konjunktury," říká Havlíček. "Teče-li firmám do bot, jsou mnohé ochotny dělat i věci jindy nemravné," dodává. Podle Havlíčka chybí dlouhodobá protikorupční strategie založená na několika neměnných pilířích, které přetrvají střídání vlád, protože antikorupčním balíčkem "jen ovíváme mrtvou pokojskou".

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ