Proč patří český akciový index k nejslabším v Evropě?

Ekonomika
3. 9. 2016 11:45
Pražská burza.
Pražská burza.

Akciový index pražské burzy za letošní rok odepsal téměř 9 %, což investory jistojistě nepotěšilo. Obzvláště pak je tento výsledek nepříjemný srovnáme-li jej s výkonností burz v USA či v Německu. Americký index S&P 500 připsal v korunovém vyjádření přes 3 % a německý DAX odepsal jen necelé 1 %. Lépe než českým akciím se přitom dařilo i dalším středoevropským indexům, jako je například maďarský BUX či polský WIG, které připsaly 18,5 %, resp. 1,9 %. Co je příčinou nepříznivé bilance českých veřejně obchodovatelných titulů? Makroekonomické ukazatele indikují solidní růst českého hospodaření, tak proč tuto skutečnost neodráží i české akcie?

Vysvětlení je poměrně prosté. Akciový index PX je sestaven pouze ze třinácti komponent, přičemž výrazný podíl na jeho složení zabírají jen čtyři tituly, a sice Erste Group Bank, ČEZ, Komerční banka a Moneta Money Bank. Akcie těchto několika málo společností tvoří více než dvě třetiny tržní kapitalizace celého indexu a prakticky určují jeho výkonnost. Index pražské burzy cenných papírů tak logicky nemůže odrážet kondici celé české ekonomiky, kterou táhne strojírenství a ne banky nebo ČEZ. Problémem PX je jeho nedostatečná diversifikace, která vyplývá z nízkého zájmu velkých společností o obchodování jejich akcií na pražské burze.

Řešení této situace není jednoduché a jednoznačně by si vyžádalo politické zásahy, jako je například privatizace státních podniků. Zájem o české tituly a tedy i obchodní aktivitu by podpořila i důchodová reforma, jejíž prosazení však není v dohledné době reálné. Kvůli nízkoúrokovému tržnímu prostřední nemají firmy ani potřebu uvádět své akcie na burzu a raději tak jdou cestou navýšení cizího kapitálu prostřednictvím bankovních úvěrů.

Jedinou rychlou pomocí, která by alespoň opticky vylepšila výkonnost indexu PX by byla jeho kalkulace v total return vyjádření, tedy i se zahrnutím vyplácených dividend. Tento postup je přitom ve světě zcela běžný a lépe odráží výkonnosti domácích burz. Jde o férovější vyjádření výkonnosti daného indexu vzhledem k tomu, že i inkasovaná dividenda je výnosem akcionáře. Je s podivem, že zrovna hlavní pražský akciový index, který se pyšní celosvětově výrazně nadprůměrným dividendovým výnosem, je stále ještě stanovován na price return bázi.

Pokud bychom k letošní výkonnosti indexu PX přičetli i vyplacené dividendy a vyjádřili jej obdobně jako S&P 500 či DAX v total return, už bychom jej nemohli srovnávat s nejslabšími akciovými indexy na světě. Jeho hodnota by totiž byla jen 4 % pod úrovněmi z konce loňského roku, tedy zhruba v polovičních ztrátách oproti v úvodu zmíněném price return vyjádření. Navíc by byl český index porovnatelný s výkonností burz v dalších evropských zemích či v USA, kde se v drtivé většině případů do bilance akciových indexů počítá i výnos z vyplácených dividend.

Autorem textu je Jiří Šimara ze společnosti Cyrrus.

Foto: ČTK , Volfík René

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ