České dráhy začaly chystat prodej sedmi dceřiných společností. On-line deník TÝDEN.CZ získal interní analýzu, která to vedení drah doporučuje. Poté, co se objevily pochybnosti, proč nyní prodávat dceřiné společnosti, které jsou ziskové, dráhy spustily obranu, že nejde o hotovou věc. A únik analýzy se navíc stal klackem na vyřizování starých účtů.
Analýza, kterou má TÝDEN.CZ k dispozici z důvěryhodného zdroje, hovoří o možnostech případného prodeje sedmi dceřiných společností Českých drah. Zpracovat si ji nechal sám management drah. "Chceme se zaměřit na náš hlavní předmět podnikání, což je osobní doprava," sdělil redakci Radek Joklík, mluvčí Českých drah. "To ale rozhodně neznamená, že k prodeji skutečně dojde," dodává Joklík. O prodeji ale nakonec rozhodne někdo jiný - dozorčí rada drah a řídicí výbor. Jenže právě výbor s přípravami prodeje souhlasil.
V analýze se také detailně rozebírají překážky prodeje firem, v nichž mají dráhy majetkovou účast. Podle analýzy se ale mohou vyskytnout při případném prodeji problémy s právní stránkou prodeje. V některých firmách totiž nemají dráhy stoprocentní podíl a to by prodej komplikovalo.
ČTĚTE TAKÉ: Analýza drahám doporučuje prodej rodinného stříbra
"České dráhy se měly už před pár lety zachovat jinak. Měly jasně stanovit vymezení vztahů mezi řízením provozu, osobní a nákladní dopravou," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Vít Jánoš z Dopravní fakulty ČVUT. "Tím, že se po kouskách odlepují z drah samostatné části, hrozí, že nakonec zbude jen balast, se kterým si už dráhy nebudou vědět rady," dodal Jánoš.
České dráhy v souvislosti s únikem informací obvinily svého bývalého šéfa dozorčí rady Zdeňka Žáka z poškození dobrého jména společnosti, zneužití důvěrných informací a jejich šíření médiím. A obrátily se na policii, aby se celou záležitostí zabývala.
"Touto nepravdivou informací jsem pobouřen," oponuje Zdeněk Žák, kterého dráhy již v minulosti z poškození dobrého jména společnosti žalovaly před soudem. Nejvyšší soud nakonec žalobu zamítl.
Foto: ČD