Přibližně třetina Čechů kvůli hospodářské krizi změnila při nákupech textilu své zvyklosti a například nakupuje méně oblečení, vybírá levnější prodejny či vyčkává s nákupem na výprodeje. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK. Právě obchody s módou, které mají hlavní zastoupení v nákupních centrech, loni podle odborníků vykázaly výrazný pokles tržeb.
Ze zákazníků, kteří své chování kvůli krizi změnili, jich 51 procent nakupuje méně oblečení. Jen když je to nezbytně nutné, pořizuje oblečení 49 procent a na výprodeje jich čeká 39 procent z nich. Levnějším prodejnách dává přednost 36 procent těchto zákazníků. Jen kvalitní oblečení, které déle vydrží, si vybírá 24 procent lidí a levnější oblečení ve stejných prodejnách jako dříve vybírá 23 procent lidí, kteří své nákupní zvyklosti změnili.
ČTĚTE TAKÉ: Nákupy v New Yorku? Jednodušší, než se zdá
Jinak v době hospodářské krize oblečení podle průzkumu společnosti Incoma GfK nakupují zejména lidé s nižšími příjmy, obyvatelé menších sídel či pravidelní zákazníci hypermarketů a tržnic. Obchody s módou dominují nákupním centrům a na začátku loňského roku tvořily 46 procent prodejních jednotek v nákupních pasážích. Tehdy podle údajů společnosti Incoma Research fungovalo v tuzemských nákupních centrech 1988 prodejen s odíváním. Následuje obuv a kožené zboží (612), klenoty a dárky (505) a prodejny elektro a počítačové techniky (468).
Nákupním centrům loni kvůli krizi klesla návštěvnost meziročně o pět až deset procent a obrat o deset až 30 procent. Nejvíce prý pokles poptávky pocítily právě prodejny s módou. "Meziroční poklesy lídrů trhu v oblasti módy činí 15 až 35 procent," uvedl obchodní ředitel developerské společnosti Unibail-Rodamco Martin Macháč.
Tržby 36 největších textilních obchodů předloni kvůli hospodářské krizi stagnovaly na 24 miliardách korun, zatímco v roce 2007 meziročně vzrostly o miliardu korun. Loni již mnozí obchodníci hlásili pokles tržeb.
Ilustrační foto: Petra Mášová