Průměrná mzda vzrostla o pětistovku na 23 665 korun

Ekonomika
6. 12. 2010 09:56
Nejnižší platy jsou v pohostinství.
Nejnižší platy jsou v pohostinství.

Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 473 korun na 23 665 korun. Meziročně tak byla vyšší o dvě procenta. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila jen o 0,1 procenta, uvedl Český statistický úřad s tím, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají nižší mzdu, než je průměr.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 676 korun (2,9 procenta) na 23 650 korun, reálně vzrostla o rovné procento. V nepodnikatelské sféře naopak klesla průměrná mzda o 439 korun (1,8 procenta) na 23 731 korun. Reálně se ale snížila o 3,6 procenta. Po soukromém sektoru tak letos došla řada i na státní, který začal šetřit.

Rozdíly mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou

"Odměňování zaměstnanců je nadále pod diktátem finanční krize," upozorňuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Počty zaměstnanců ve většině ekonomických odvětví klesají a průměrné mzdy rostou historicky nejpomalejším tempem."

Rozdíly mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou se podle statistiků projevily i v jednotlivých odvětvích. Zatímco například v subjektech podnikatelské sféry v odvětví zdravotní a sociální péče vzrostla průměrná mzda o pět procent, v organizacích nepodnikatelské sféry v tomto odvětví nominálně poklesla o 0,9 procenta.

Stejný trend se objevil i v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech a dalších méně zastoupených odvětvích. Naopak ve vzdělávání klesla průměrná mzda podobně v obou sférách. V porovnání s předchozím čtvrtletím se průměrný výdělek v celém národním hospodářství zvýšil po očištění od sezonních vlivů o půl procenta. 

Peněžnictví a pojišťovnictví trvale v čele

Za první tři čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila v celém hospodářství nominálně o 2,3 procenta, v meziročním srovnání činil přírůstek 519 na 23 324 korun. V podnikatelské sféře se zvýšila průměrná mzda o 595 korun (o 2,6 procenta) na 23 269 korun, reálná mzda vzrostla o 1,3 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 168 korun (0,7 procenta) na 23 565 korun, reálná mzda poklesla o 0,6 procenta. 

Pokud jde o vývoj samotných průměrných mezd, významnější růst ČSÚ uvádí v odvětví těžba a dobývání (o 6,4 procenta) a zdravotní a sociální péče (o 5,2 procenta). Nejvyšší úroveň průměrných mezd byla v peněžnictví a pojišťovnictví (46 724 korun), následovaly informační a komunikační činnosti (42 821 korun). Ubytování, stravování a pohostinství se s 12 574 korunami umístilo na druhém pólu stupnice, tam však část pracovních příjmů zaměstnanců tvoří spropitné. Minimální mzda se nezměnila již od ledna 2007 a činí rovných osm tisíc.

Ani v příštích měsících se podle expertů nebudou mzdy příliš zvyšovat. Tlak na růst mezd omezuje vysoká nezaměstnanost. Situace na trhu práce se navíc brzy nezlepší. "Ani samotní zaměstnavatelé se do velkého nabírání pracovníků nehrnou," říká analytik Citfin Tomáš Volf. "Nejistota budoucích zakázek je stále vysoká, a proto se snaží tyto objednávky zabezpečit stávající pracovní silou a tento přístup se hned tak nezmění."

Další čtení

ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025

Pražské služby postavily parkoviště z hmoty vznikající při spalování odpadu

Ekonomika
29. 4. 2025

Adidas výrazně navýšil zisk na 428 miliard eur, výhled nezlepší kvůli clům

Ekonomika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ