Největší dodavatelé tepla v Praze hodnotí uplynulou zimu jako průměrnou. Lidé zaplatí za dodávky meziročně prakticky stejně. Pražské teplárenské (PTAS) klesly dodávky v období od září do března meziročně přibližně o tři procenta, Veolia Energie dodala srovnatelné množství tepelné energie jako na přelomu let 2016 a 2017.
"Náklady na dodávky tepla očekáváme v téměř stejné výši jako v minulé topné sezoně. Z pohledu nákladů na teplo pro uživatele v roce 2018 lze říci, že chladnější únor a březen je vykompenzován teplejším lednem," uvedla PTAS, která patří do skupiny EP Industries z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského.
Firma upozornila, že náklady na vytápění v objektech pro domácnosti se vždy vyúčtovávají za kalendářní rok a ne za topnou sezonu. "Náklady za vytápění za letošní rok tedy budou ovlivněny zbytkem stávající topné sezony a obdobím od září do prosince 2018," dodala PTAS. Společnost v současné době dodává teplo do asi 225 000 domácností.
Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se ochlazení.
Podle společnosti Veolia Energie, která v metropoli aktuálně zásobuje teplem přes 80 tisíc domácností, zákazníky firmy žádné nepříjemné překvapení v rámci ročního vyúčtování nečeká. "Letošní zimu hodnotíme velmi neutrálně," řekla ČTK mluvčí Veolia ČR Marcela Dvořáková. "Platba za teplo se předpokládá obdobná, jako tomu bylo v minulém roce," dodala.
Teplárenské sdružení už dříve sdělilo, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle mluvčího sdružení Pavla Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla z uhlí v Česku zhruba 570 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 615 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 14.000 až 16.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.