Češi kvůli hospodářské krizi mnohem častěji nakupují zboží zařazené za výhodnější cenu do akčních nabídek, pomocí kterých se obchodní řetězce snaží přilákat zákazníky do svých prodejen. Obchodníci i jejich dodavatelé tak přicházejí o značnou část svých zisků. S odvoláním na výsledky průzkumů GfK Czech to uvedl Antonín Parma ze společnosti Blue Events.
Nákup zboží v akci podle Parmy nyní v Česku roste výrazným tempem. "Zvláště markantní je to v případě značkového rychloobrátkového zboží, jehož nákupy v akci se v roce 2009 oproti předchozímu roku zvýšily zhruba o polovinu a oproti situaci před dvěma roky se prakticky zdvojnásobily," říká Parma.
České domácnosti se totiž ani v době krize podle Parmy zpravidla nechtějí příliš uskrovňovat. V obchodech proto nehledají tak často to nejlevnější zboží, ale spíše se zaměřují na nabídku s nejvyšší možnou hodnotou za nejnižší dostupnou cenu.
Naproti tomu nákupy privátních značek obchodních řetězců podle údajů GfK v průměru rostou jen mírně. Zvyšuje se ovšem jejich objem v rámci slevových akcí, protože i tyto maloobchodní značky se stále více stávají jejich součástí.
ČTĚTE TAKÉ: Deloitte: Vánoční dárky Češi nakoupí až ve slevách
Akční nabídky cenově zvýhodněného zboží byly důležitou zbraní například v loňském předvánočním konkurenčním boji obchodních řetězců. Obchodníci tehdy ve srovnání s rokem 2008 zvýšili počet slevových akcí, do kterých zároveň zařadili více druhů zboží.
"Promoční akce hrály na maloobchodním trhu vždy klíčovou roli. V době ekonomické krize jde však o téma doslova související s přežitím obchodníků i jejich dodavatelů," podotkl Parma.
Akční nabídky sice obchodníkům pomáhají částečně korigovat propad prodejů, zároveň ale mají nepříznivý vliv na ziskovost. "Ještě horší jsou však dlouhodobé dopady do poklesu věrnosti zákazníků vůči značkám i maloobchodním řetězcům," upozornil Parma na další úskalí vyšší četnosti akčních nabídek.
Výsledky průzkumů potvrzují obchodníci. "Spotřebitelé začali více přemýšlet o svých finančních možnostech a odkládat nákupy na pozdější dobu. Zaměřovali se více na akční zboží a začali být více opatrní ve vztahu ke spotřebitelským úvěrům," stojí například ve výroční zprávě společnosti Electro World za rok 2008/2009. Prodejny Electro World proto loni rozšířily právě nabídku akčních a levnějších výrobků.
Foto: Karel Šanda