Kabinet Mirka Topolánka nemusí stihnout privatizaci Letiště Praha, která je největší transakcí od prodeje Českého Telecomu do rukou španělské Telefóniky. "Bude dost problém, abychom to stihli, i kdybychom vydrželi do roku 2010," uvedl pro TÝDEN ministr dopravy Aleš Řebíček.
"První problém je, že poradce bude znám nejdříve do konce března. Pak poběží privatizační proces, takže si myslím, že my to možná stejně nestihneme."
Jedním z důvodů jsou průtahy při výběru poradce, který bude vládě radit během transakce. Deutsche Bank se totiž podle týdeníku Euro před pár týdny odvolala proti rozhodnutí ministerstva financí vyřadit ji ze soutěže. Německá banka byla jedním ze sedmi uchazečů o lukrativní zakázku. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba by výběr poradce mohl proběhnout v řádu týdnů.
Dosud navíc nebyl vyřešen odkup pozemků, které pražské letiště potřebuje pro výstavbu nové dráhy. Jejich významnou část vlastní finanční skupina Penta.
ČTĚTE TAKÉ: Letiště Praha získá do konce roku pozemky pro dráhu
Privatizaci pražského vzdušného přístavu navíc řádně zkomplikuje světová finanční krize, která zhoršila přístup k úvěrům. "Myslím, že ze sedmdesáti uchazečů, kteří měli zájem a už navštívili letiště, tak odpadne půlka finančních skupin," upozorňuje Řebíček.
"Zůstanou finanční skupiny, pro které je to hlavní byznys, což znamená, že už mají nějaké letiště a chtějí svůj záběr rozšířit." Ve hře tak podle Řebíčka zůstanou asijské, americké a kanadské finanční skupiny.
Kromě nich bude podle ministra Praha zajímavá pro firmy, které už vlastní několik letišť po celém světě. Stát tak má stále šanci na pořádný výnos. "Myslím, že těch sto miliard pořád platí," zdůrazňuje Řebíček.
Částku sto miliard požadoval na začátku roku ministr financí Miroslav Kalousek. Podle řady odborníků je však tato suma kvůli krizi nereálná. Ve světě již prudce kleslo ohodnocení prodávaných letišť. „Ohodnocení letiště London Gatwick kleslo ze tří miliard liber (okolo 90 miliard korun) na 1,85 miliardy (přibližně 56 miliard korun) během několika týdnů. Gatwick je vyspělejší letiště než Praha, sice nemá takový růstový potenciál, nicméně odbaví 35 milionů pasažérů ročně," srovnává David James Bentley, konzultant a autor Global Airport Privatization Report.
Důvodem je pokles letecké dopravy ve světě, což snižuje atraktivitu letišť. Osobní i nákladní letecká přeprava v září prudce klesly. Zahraniční přeprava nákladů se v tomto měsíci snížila meziročně o 7,7 procenta, což byl nejhorší pokles od roku 2001. Mezinárodní osobní přeprava se snížila o 2,9 procenta a zaznamenala tak první propad od vypuknutí epidemie nemoci SARS v roce 2003.
Řada ministrů už dokonce připustila možnost, že by v případě nízkých nabídek z privatizace sešlo. Sám Řebíček by byl proti prodeji v případě, že nabídky budou nižší než devadesát miliard korun.
Foto: Lucie Pařízková, Petra Mášová