Řecká nákaza zmasakrovala korunu i burzu
05.05.2010 17:15 Původní zpráva
Strach investorů ze státních dluhů Řecka a Portugalska poslal dolů akcie na pražské burze i českou měnu. Akcie ztratily v průměru 4,9 procenta. Vypařilo se přes 11,5 procenta hodnoty CME, která vlastní tuzemskou televizi Nova. Obrovské pády potkaly banky, AAA Auto a NWR.
"Takový pád jsme neviděli zhruba rok," říká analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček. Důvodem propadu jsou obavy investorů z toho, že problémy Řecka se státním dluhem se nepodaří vyřešit. Přispívají k tomu obrovské nepokoje v řeckých ulicích, při nichž už zemřeli tři lidé. K tomu se přidala hrozba ratingové agentury Moody´s, že sníží o dva stupně ohodnocení Portugalska jako dlužníka.
Problémy Řecka a obavy, že se nákaza rozšíří i na další evropské země - zejména se zmiňuje Portugalsko -, stáhly dolů kromě akcií rovněž českou měnu. Ta ztrácela vůči euru a především oproti dolaru. Oproti euru se česká měna dostala přibližně na 26,10 koruny za jedno euro, což je nejnižší úroveň od poloviny února.
Jeden dolar se na mezibankovním trhu prodával až za 20,40 koruny, přičemž na těchto úrovních byl dolar naposledy na jaře minulého roku. Obrovský propad české měny vůči dolaru, ztrácela téměř šedesát haléřů, byl dán prudkým oslabením eura oproti americké měně. Koruna totiž kopíruje pohyby eura vůči dolaru. Při oslabení evropské měny tak ztrácela rovněž česká koruna.
ČTĚTE TAKÉ: Euro dál padá, Moody's hrozí Portugalsku snížením ratingu
"Trh to s nervozitou přehání," uvádí analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš. "Přestřelení může být výrazné," dodává s tím, že by se koruna mohla propadnout až k 26,50 až 26,80 koruny za euro. Oproti dolaru by koruna mohla jít podle Jana Čermáka z ČSOB až k jednadvaceti korunám za dolar.
Nákup eur či dolarů na dovolenou však Čermák nedoporučuje. "Na konci druhého čtvrtletí by koruna mohla být silnější," odhaduje.
Kromě koruny padaly dnes všechny měny regionu, kromě koruny investoři prodávali také polský zlotý a maďarský forint.
Finanční trhy se přitom krátkodobě mohou uklidnit po schválení pomoci pro Řecko v zemích eurozóny, dlouhodobě se však budou muset evropské státy uskromnit. Další obrovské nárůsty zadlužení totiž finanční trhy nebudou tolerovat tak snadno jako v minulosti. "Na úrovni evropských států se to zvrhlo v letadlo," uvádí k zadlužení ředitel Key Investments Daniel Brzkovský. Podle něj je problém Evropské unie systémový, přičemž jde o neudržitelný stav.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.