Referendum o euru nepodporuji, říká český "pan Euro"
04.06.2010 13:45 Rozhovor
Národní koordinátor pro zavedení eura v České republice neboli "pan Euro" Oldřich Dědek má na starosti přípravu republiky na vstup do eurozóny. "Island před problémy nezachránila ani vlastní měna," říká k námitkám prezidenta Václava Klause, že za potíže Řecka může euro. Referendum o zavedení eura v České republice by však nepodpořil.
Nadpoloviční většina obyvatel republiky v současnosti odmítá zavedení eura. Co na to říkáte?
Řekl bych, že jsme v bezprostředním vleku řeckých událostí a do popředí se derou trošku emotivní nálady.
Cítíte za ten propad důvěry v euro mezi Čechy nějakou spoluzodpovědnost jako národní koordinátor?
Základním úkolem národního koordinátora je zastřešovat technické přípravy na zavedení eura. Nedostatky v této oblasti bych určitě považoval za oprávněnou kritiku. Nic takového se však neděje, vláda mnou připravované materiály bez problémů schvaluje. Hlavní odpovědnost za důvěru v euro musí ale nést naše politická reprezentace. Já jí mohu v tomto ohledu jenom vypomáhat.
Kdy se tedy začne v České republice platit eurem?
Jsem trošku obezřetnější s pouštěním nějakého data na veřejnost. Já bych to spíš vázal na situaci, kdy se České republice podaří konsolidovat veřejné finance. To záleží i na politické konstelaci, která tu bude po volbách. Pro ilustraci: kdyby se splnily představy, podle kterých bychom snížili deficit veřejných financí na požadovaná tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2013, do eurozóny bychom pak vstoupili na začátku roku 2015. To je v našich podmínkách nejbližší možný termín.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus shodil zákon o ČNB, který souvisel s přijetím eura
Zmínil jste ozdravení veřejných rozpočtů do roku 2013. Dozvuky krize jsou ale stále patrné a státu se nedaří plnit očekávané příjmy. Je snížení schodků reálné?
Vycházím z toho, že krize, která se v současnosti točí okolo Řecka a eurozóny, bude mít jedno zásadní vyústění. A tím bude větší důraz na to, aby rozpočtové výhledy byly obezřetnější a rozpočtová disciplína byla vyšší.
K přijetí eura jsme se zavázali v přístupové smlouvě k Evropské unii, kterou schválili občané v referendu. Ale co rozhodnout v referendu i o zavedení eura?
Byl by to zvláštní postoj naší země k evropské legislativě, protože ten závazek tu skutečně je. Na druhé straně je zde ten známý precedent ze Švédska (v roce 2003 se Švédové v referendu vyslovili proti přijetí eura - pozn. red.). Samozřejmě, nikdo té či oné zemi nemůže zakázat, aby si o této otázce uspořádala referendum. Ale toto je výsostně politická otázka. Ale jak jsem řekl, Češi se k přijetí eura zavázali a závazky by se měly dodržovat.
Podpořil byste návrh na vypsání referenda k zavedení eura?
Já bych to neudělal. A to z jednoho důvodu, protože dobře víme, jak se při referendu málokdy uvažuje racionálně. Jsou používány - i oběma stranami - argumenty, které někdy s racionalitou nemají příliš mnoho společného. Bylo by to více o momentální popularitě vlády než o věcné diskusi výhod a nevýhod, přičemž ty hlavní důvody jako například odstranění kursového rizika nebo nezávislost měnové politiky běžnému občanovi mnoho neříkají.
Celý rozhovor s Oldřichem Dědkem si přečtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 31. května.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.