Ministerstvo průmyslu a obchodu našlo chybu ve výpočtu přídělu emisních povolenek pro Českou republiku na roky 2008 až 2012, který operoval s nižším odhadem růstu hrubého domácího produktu ČR. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, podle kterého na chybu upozornili odborníci při analýze rozhodnutí Evropské komise přidělit Česku o 15 procent emisních povolenek méně, než kolik tuzemské úřady požadovaly. Ministerstvo průmyslu proto nevyloučilo žalobu na EK, o jejím případném podání ale vláda rozhodne až po ukončení analýzy.
"My jsme již teď v první fázi analýzy přišli na to, že jedno z čísel pro výpočet přídělu emisních povolenek, tedy předpokládaný růst HDP v letech 2006 až 2010, není v souladu s posledními údaji, které publikuje ať již Česká národní banka, anebo ministerstvo financí," řekl Říman po jednání s prezidentem Václavem Klausem, s nímž hovořil právě na téma dopadu nového alokačního plánu emisí CO2 na tuzemskou ekonomiku.
Evropská komise tak podle Římana při výpočtu přídělu emisních povolenek na roky 2008 až 2012 používala zastaralá a nižší čísla o předpokládaném růstu českého HDP. "Kdyby EK vzala v úvahu předpokládaný růst HDP, a to ať již podle ČNB nebo ministerstva financí, tak by vyšlo, že bychom měli dostat o tři miliony tun povolenek více," uvedl Říman.
Odborníci budou podle Římana zkoumat rovněž takzvanou redukční konstantu, která je součástí vzorce pro výpočet emisních povolenek. Redukční konstanta zohledňuje snížení uhlíkové náročnosti ekonomiky. "Je také poměrně vysoká třeba v porovnání se státy, jako je Nizozemsko a další. Až tuto analýzu provedeme, tak budu informovat vládu, která rozhodne o dalším postupu," uvedl Říman, který již v neděli odhadl, že analýza by mohla být hotova zhruba do dvou až tří týdnů. Vedle podání žaloby zůstává ve hře i společný postup s Polskem.
Česko požádalo Brusel o povolenky na zhruba 102 milionů tun emisí kysličníku uhličitého ročně, ale komise je ochotna souhlasit nejvýše s 86,8 milionu tun ročně. To je o 14,8 procenta méně, než ČR navrhovala. Snížení množství emisních povolenek podle Římana ohrozí českou ekonomiku. "Průmyslová výroba roste o osm až devět procent ročně a jen spuštění nové automobilky Hyundai zvýší spotřebu elektřiny v ČR o jednu až dvě terrawatthodiny za rok, tedy o 2,5 až tři procenta," uvedl minulý týden Říman.
Na možný růst cen elektřiny upozornil mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Cena povolenek je vstupem, se kterým trh s elektřinou pracuje. "Viděli jsme, když cena povolenek klesala, klesala i cena elektřiny a naopak," uvedl Kříž.
Brusel stejně jako v případě většiny ostatních členských států Česku vytýká, že žádalo o daleko více povolenek na emise CO2, než dosud české podniky vypouštěly do ovzduší. V letech 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici povolenky na 97 milionů tun. V roce 2005 jich využily jen na 82 milionů tun. Loni české firmy vyprodukovaly 84 milionů tun oxidu uhličitého.
Česká vláda zdůvodnila žádost o více povolenek na roky 2008 až 2012 tím, že v roce 2005 rostla domácí ekonomika pomaleji, takže spotřeba emisí neodpovídala její reálné síle.
Brusel tvrdí, že by státy EU měly emise snižovat, protože se zavázaly bojovat s globálním oteplováním. O dopadech globálního oteplování začali v Bruselu jednat odborníci z celého světa. Jejich zpráva se očekává v pátek.
Foto: ČTK