Rodiče utratí za školní potřeby 4,2 miliardy

Ekonomika
28. 8. 2015 06:10
Začátek vyučování se blíží a děti se chystají do školy (ilustrační foto).
Začátek vyučování se blíží a děti se chystají do školy (ilustrační foto).

Za školní potřeby Češi na začátku školního roku utratí 4,2 miliardy korun, o dvě stě milionů víc než loni. Další téměř čtyři miliardy dají rodiče za zájmové kroužky pro své děti. Průměrná částka utracená za pomůcky pro jednoho školáka je 2715 korun. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS pro Provident Financial.

Navzdory vyšším útratám za školní pomůcky však letos stát na daních získá méně, protože na knihy platí nižší sazba daně z přidané hodnoty. Celkem tak stát na daních vybere kolem 900 milionů korun, ve srovnání s loňským rokem o sto milionů méně.

"Na DPH tak stát vybere 554 milionů Kč, zatímco na dani z příjmů právnických osob získá 127 milionů. Na dani z fyzických osob získá 76 milionů. To vše se však v ekonomice ještě multiplikuje," uvedla finanční ředitelka Providentu Vendula Chižňaková. Průzkum zahrnul 2430 položek, z nich 66,9 procenta bylo z dovozu, většina z Číny.

Ilustrační foto.Podle jiného průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit vyjde vybavení prvňáčka rodiče v průměru na 3752 korun, u středoškoláka je to 6274 korun. Tři čtvrtiny českých rodičů (78 pct) také přiznávají, že nástup dítěte na základní nebo střední školu zatíží rodinný rozpočet.

Hlouběji do kapsy ale rodiče musejí sáhnout v průběhu celého školního roku. U prvňáčků dají za roční školní docházku něco přes 11,5 tisíc korun, u středoškoláka dokonce přes 20 tisíc korun, ukázal průzkum. Nejdražšími položkami jsou kroužky, školní pomůcky a oblečení. Nejdražší položkou na zářijovém školním nákupním seznamu je aktovka. V setu s penálem a sáčkem na cvičky se kvalitní aktovka dá pořídit od dvou tisíc korun.

Náklady na školní výbavu se liší podle toho, zda jde dítě do první třídy, nebo nastupuje do vyššího ročníku. Cena závisí také na tom, co zajišťuje škola a co mají zajistit rodiče. "Pro prvňáčky je určitě potřeba mít dostatek kvalitních pastelek a tužek číslo 2. Pera není potřeba zatím pořizovat, děti jimi píšou až od ledna. V průměru si tak rodiče musejí k ceně aktovky připočíst ještě tisíc korun," uvedla Jana Martínková ze společnosti Activa.

Cena výbavy staršího školáka závisí na tom, zda je potřeba pořídit nový batoh. "Za sešity, obaly, pera, lepidla, pastelky, tempery, vodovky a další potřebnou výbavu zaplatí rodiče starších školáků kolem 1500 korun," dodala Martínková.

Podle analýzy letákových slevových akcí obchodních řetězců, kterou provedla společnost Česká distribuční, se průměrné ceny školních potřeb drží na stejné výši jako loni. Ceny batohů a aktovek ale meziročně vzrostly o dvanáct procent. "Analýza ukázala, že základní výbava pro prvňáka letos podražila oproti minulému roku o 760 korun a stojí více než 4800 korun. Pokud lidé využijí nabízených slev, mohou ji pořídit až o třetinu levněji," uvedl ředitel společnosti Petr Sikora. Průměrná sleva na školní potřeby v letácích řetězců letos dosahuje 32 procent.

Do školních lavic v úterý poprvé usedne asi 118 tisíc prvňáčků, což je o několik stovek více než loni. V ČR bude ve školním roce 2015/2016 navštěvovat základní školy 883 tisíc dětí a střední školy 395 tisíc studentů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , pixabay.com

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ