Kabinet Mirka Topolánka schválil na pondělním zasedání návrh ministerstva financí a rozhodl se prodat sedm procent akcií společnosti ČEZ přes kapitálový trh. Stát tím ve firmě ztrácí dvoutřetinovou kvalifikovanou většinu.
Plán se příliš nezdál zeleným, hlasování se nakonec zdrželi. "Přišli spíše s názorem proti. To, že na základě našeho jednání své stanovisko přehodnotili, beru jako faktický a implicitní souhlas," uvedl premiér Mirek Topolánek. "V průběhu jednání jsme dostali určité garance i za účasti zástupců ČEZ," uvedl předseda Strany zelených Martin Bursík, aniž by je upřesnil.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska si stát kvalifikovanou dvoutřetinovou většinu, nutnou například ke změně stanov společnosti, de facto udrží. "Nyní vlastníme 67,6 procenta. Zbytek má asi sto dvacet tisíc drobných akcionářů," řekl Kalousek s tím, že je velmi nepravděpodobné, aby se drobní akcionáři spojili.
ČEZ na rozhodnutí vlády reagoval tím, že oznámil zájem o odkup akcií. "Půjdeme tomu přes burzu naproti a budeme mít zájem o celý balík," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Případný nákup by musela schválit valná hromada, konat by se měla 23. dubna. Podle odhadu ekonomů má ČEZ při prodeji přes burzu šanci získat tak desetinu nabízených akcií.
Při současné ceně by stát získal za celých sedm procent kolem 36 miliard Kč, očekává nejméně 31 miliard. Peníze budou plynout do fondu dopravní infrastruktury na opravy a budování silnic. S prodejem nesouhlasí opozice. Podle KSČM lze zdroje na opravy silnic získat od Evropské investiční banky, evropských fondů či pomocí úspor státních výdajů kromě sociálních. Privatizační rozhodnutí jsou však v kompetenci vlády a Sněmovna o nich nehlasuje.
Foto: Jan Šilpoch