Rusko je připraveno dodat v květnu do Česka jen asi 73 tisíc z požadovaných 350 tisíc tun ropy, tedy přibližně pětinu. Uvedl to dnes hospodářský list Vedomosti s odvoláním na dva nejmenované zdroje. V pozadí je prý spor o ceny. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale dnes ČTK sdělilo, že žádné informace o snížení ruských dodávek nemá. Dodávky ruské ropy do ČR byly nižší i v dubnu, kdy monopolní přepravce Transněfť místo 410 tisíc tun přepravil 230 tisíc tun.
Většina výpadku, skoro 165 tisíc tun, připadla na společnost Lukoil, která vývoz do Česka od začátku roku vůbec zastavila. Nedostala prý objednávky od českých odběratelů ani na první, ani na druhé čtvrtletí.
Dubnový výpadek částečně kompenzovala společnost Gazprom něfť. Ta minulý měsíc zvýšila své dodávky do Česka o 58 procent, z původně plánovaných 146 tisíc na 230 tisíc tun, když své kvóty v ropovodu předala dceři Gazpromu další firma, Rosněfť.
Gazprom něfť o objemu květnových dodávek neinformovala, podle zdrojů deníku však mají činit okolo 75 tisíc tun. Celkově pro druhé čtvrtletí firma počítá s vývozem 400 tisíc tun ropy do Česka, z toho zmíněných 230 tisíc dodala v dubnu. Další zájemci o vývoz do ČR prý nejsou.
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Paták uvedl, že dodávky ropy do ČR zajišťují vlastníci České rafinérské Unipetrol, Shell a Eni. "Stát do jejich kontraktů nemůže žádným způsobem vstupovat ani je ovlivňovat," řekl. Unipetrol podle něj MPO sdělil, že žádné informace či náznaky, že by měly být sníženy dodávky ruské ropy, nemá. "Situaci budeme nadále monitorovat," dodal Paták.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) ve čtvrtek novinářům sdělil, že se chce dodávkami ropy na český trh zabývat. "Chci věc řešit s majiteli České rafinérské, abychom měli zajištěny dlouhodobé a stabilní dodávky ropy a ropných produktů do České republiky a abychom nebyli vystaveni riziku, že během čtvrtletí budou výpadky," řekl Kuba.
Ruští exportéři ropy mají nyní k dispozici přebytek vývozních kapacit, a tak dávají přednost cenově výhodnějším destinacím. Podle analytika Raiffeisenbanky Andreje Poliščuka se dodávky ruské ropy vrátí k plnému objemu nejspíše ve třetím čtvrtletí. Česko nebude mít jiné východisko než se dohodnout s dodavateli na ceně, soudí analytik.
Česko snížení dodávek ruské ropy kompenzuje dodávkami přes ropovod IKL. Objem ropy dopravené ruským ropovodem Družba do ČR v posledních letech klesá. Loni Družbou přiteklo zhruba 57 procent dovážené ropy, v předchozích letech to bylo často kolem 70 procent. Každoročně naopak rostou dodávky ropovodem IKL z Ingolstadtu, který dle zástupců ropného průmyslu může snížené dodávky Družby plně nahradit.