Ruský Transněfť chce <span>společný podnik s Mero</span>

Ekonomika
8. 2. 2009 19:00
Ruský státní kolos Transněfť chce s Mero ČR založit společný podnik.
Ruský státní kolos Transněfť chce s Mero ČR založit společný podnik.

Ruský státní kolos Transněfť chce s Mero ČR založit společný podnik.Ruská státní společnost Transněfť provozující ropovody chce založit společný podnik se státní firmou Mero ČR, která vlastní českou část ropovodu Družba a ropovod IKL.

Ruský státní kolos Transněfť, který provozuje největší síť ropovodů na světě, jedná s tuzemskou státní firmou Mero ČR o založení společného podniku. "Nová společnost, provozovatel pro Transněfť a Mero, je zakládána, aby došlo k vyloučení prostředníků a zabránění výpadků dodávek ropy do Česka," řekl agentuře RIA Novosti mluvčí ruské firmy Igor Děmin. Obě společnosti v současnosti zařizují přepravu ropy podle potřeb zákazníků, kterými jsou například rafinerie.

Boj o moc?

Rusové jsou ve svých plánech poněkud napřed. "Možnost společného podniku je až nejzazší variantou," tvrdí velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Podle ředitele Mera pro strategický rozvoj a správu společnosti Libora Lukáška se v prosinci 2008 sice konala v Moskvě schůzka zástupců firmy se společností Transněfť, ale o žádném založení společného podniku se nejednalo. "Šlo jen o čistě informativní schůzku týkající se spolehlivosti přepravy ropy ropovodem Družba. Mero ani nemá mandát podobnou věc projednávat," dodává Lukášek s tím, že půjde o nějaké nedorozumění.

Mero ČR vlastní českou část ropovodu Družba a ropovod IKL.Ruské agentury zdůrazňují, že by společná firma především vyřadila z ropného byznysu zprostředkovatelské společnosti. Stejně jako na dodávkách plynu se na prodeji ropy přiživuje v Rusku řada firem, které mají silné napojení na jednotlivé politické klany. Krok společnosti Transněfť tak může být součástí boje o moc na ruské scéně.

Odstranění zprostředkovatelů má však i ekonomický podtext. Vždy si něco přirazí za přepravu, což prodražuje přísun ropy na tuzemský trh. Nakonec je cena ropy z Družby dražší než v případě, kdy putuje do přístavu, kde se dál prodává.

Problémové dodávky

Česká republika má podle Bartušky jiné priority než Transněfť. „Pro nás jsou klíčové pravidelné dodávky," říká "energetický" velvyslanec. Dodávky ropy z Ruska začaly zhruba před půl rokem postihovat výrazné výpadky. "Měsíční propad byl až čtyřicet procent," uvedl Bartuška. Ruská ropa se musela nahrazovat dodávkami z ropovodu Ingolstadt. „Pro nás je podstatné, že naše rafinerie mají dostatek ropy," dodává Bartuška.

Kolik ropy přiteklo do Česka
 rok         množství (miliony tun)
2000           5,78

2001           6,00

2002           6,13

2003           6,42

2004           6,79

2005           7,92

2006           7,97

2007           7,38

2008   přes 8,00

 Zdroj: Mero ČR

Na konci minulého roku už však podle Lukáška nebyly s dodávkami ropy žádné problémy. „Ropovody přepravují dostatečné množství."  Meru se už podle něj podařilo doplnit velkokapacitní zásobníky ropy v Nelahozevsi. Tím se nahradily zápůjčky ropy ze státních hmotných rezerv z druhé poloviny loňského roku, kdy došlo k výpadkům dodávek z Ruska.

Přerušení dodávek ruské ropy vedlo k tomu, že se ropovodem IKL přepravilo okolo 3,2 milionu tun ropy, což je o 700 tisíc tun více než o rok dříve. Ropovodem se přitom přepravovala i ruská ropa, která byla přečerpávána z tankerů v italském přístavu Terst. Odtud putovala ropovodem TAL do německého Vohburgu, kde začíná ropovod IKL ve vlastnictví Mera, kterým surovina dorazila do Česka.

Ropovod Družba potom přepravil zhruba stejné množství „černého zlata" jako v roce 2007. V minulém roce přiteklo do České republiky rekordní množství suroviny v objemu přes osm milionů tun, přičemž Mero je jediným přepravcem této strategické komodity na naše území. Zároveň je největší firmou zajišťující skladování nouzových strategických zásob ropy.

Foto: mero.cz

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ