Rychetský: Insolvence přicházejí pozdě, výsledky jsou tristní

Ekonomika
6. 5. 2015 11:53
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Pozdní podávání insolvenčních návrhů podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského snižuje šanci na uspokojení pohledávek. Věřitelé často začínají konat až v situaci, kdy ve firmách není prakticky žádný majetek. Právě v tom tkví podle Rychetského jeden z rozdílů mezi českou a zahraniční praxí. K insolvencím dochází tak pozdě, že jejich výsledky jsou tristní, řekl šéf Ústavního soudu.

"Insolvenční návrhy jsou podávány opožděně, v době, kdy už úpadce je prokazatelně v takovém stavu, že přiznání těch pohledávek je beznadějné a uspokojení těch pohledávek je v podstatě nulové," uvedl Rychetský. Dnes jako zpravodaj vyhlásil nález, který se týkal insolvence lesnické a dřevařské firmy CE WOOD.

Soudce Pavel Rychetský.Rychetský si netroufá říct, zda je hlavní příčinou současného stavu komplikovaný insolvenční zákon. Norma by však prý nepochybně vyžadovala odbornou analýzu a případnou revizi. "Ale zatím dochází k opravám (zákona) zejména v důsledku nálezů ÚS v konkrétních věcech," konstatoval Rychetský.

Ve většině "civilizovaných zemí" věřitelé podle Rychetského podávají návrhy na prohlášení úpadku včas, tedy v době, kdy existuje naděje na uspokojení pohledávek. V Česku se obvykle dočká jen malá část věřitelů. "Devadesát pět procent nároků věřitelů mizí úplně v nenávratnu," řekl Rychetský s odkazem na statistiky.

Na druhou stranu, už loni Rychetský upozornil na to, že se systém těžko vypořádává s falešnými návrhy a pokusy o zneužití insolvencí. Takový stav podle tehdejšího vyjádření neprospívá ani ekonomice, ani věřitelům, ani dobrému jménu justice. Soudy by měly prověřovat, kdo návrh podal, údajný dlužník by pak měl dostat alespoň krátkou lhůtu k obraně, než se jeho jméno objeví v insolvenčním rejstříku, uvedl šéf ÚS loni v České televizi.

Současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) při svém jmenování uvedl, že jej čeká boj s "insolvenční mafií", stejný cíl si kladla i jeho předchůdkyně Helena Válková. Insolvenční praxi loni ostře kritizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR. V roce 2014 bylo v Česku prohlášeno 2403 konkurzů firem, což je o 179 více než předloni.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Zkušenosti bez uplatnění: Nezaměstnaní padesátníci zatěžují státní rozpočet

Ekonomika
9. 7. 2025

Nezaměstnanost v červnu stagnovala, sezonní práce se neprojevily

Ekonomika
8. 7. 2025

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ