Jak na vězně
S trestanci držíme basu. Ročně za ně dáme osm miliard
02.04.2012 07:45
Dvacet tři milionů denně, více než osm miliard ročně - tolik nás stojí vězni. Do vězení se u nás chodí za teplem, za trest, omylem nebo z principu. Každopádně se tam oproti západní Evropě chodí hodně. Trestanci se do přeplněných káznic vtěsnávají těžko. Chybí místo i peníze. Kdo si s tím poradí?
Podle loňských propočtů Evropské komise jsme v Evropské unii, pokud jde o přeplněnost věznic, vedle pobaltských států absolutní špička. Podle statistiky za roky 2009 až 2010 u nás připadalo na sto tisíc obyvatel 214 lidí za mřížemi. Víc jich bylo v Lotyšku, Litvě, Estonsku a Polsku.
Loni na podzim začali dokonce vězni podávat na stát žaloby. Za nepohodlí v přeplněných celách žádali statisícové odškodné. V jedné cele jich prý bývá i patnáct. Za katrem totiž sedí o dva tisíce sedm set lidí víc, než kolik činí kapacita věznic. Stává se tak, že "životní prostor" vězně klesá pod předepsané čtyři metry čtvereční.
Bouřit by se však vedle vězňů mohli také daňoví poplatníci. Den jednoho trestance v nápravném zařízení nás vyjde zhruba na tisícikorunu. Stát vězňům ovšem účtuje jen směšných pětačtyřicet korun - čili dvakrát míň než za pobyt v nemocnici.
Na konci loňského roku "sedělo" v českých věznicích přes dvacet tři tisíc odsouzených. Zhruba šestnáct tisíc bylo práceschopných, ovšem ruku k dílu jich přikládala jen polovina. Pokud vězeň pracuje, strhává se mu za pobyt a stravu patnáct set korun měsíčně. Horší je to s těmi, kteří nepracují. Ti totiž dost často neplatí nic. Pokud například od státu pobírají důchod, nenechávají si ho posílat do vězení, aby na něj vězeňská služba nedosáhla. Výsledkem je, že přes padesát tisíc současných nebo bývalých trestanců dluží za pobyt v káznici celkem půl miliardy.
Situace v českých celách vypadá neudržitelně. Proto se vás, milí a moudří čtenáři, ptáme: Co s tím? Pro inspiraci nabízíme pár variant.
Plán číslo jedna: Všichni na svobodu!
Pokud bude zvolen prezidentem Karel Schwarzenberg, bude celý problém vyřešen natošup. Nechal se slyšet, že pokud usedne na Hrad, vyhlásí hromadnou amnestii. Kriminalizování všech je podle něj blbost, a tak basy vyprázdní. Podobně to udělal po revoluci Václav Havel.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s www.penize.cz, si přečtěte ZDE
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.