Sazka: Sportovci "utřou nos", sázející mají naději. A miliardáři?

Ekonomika
25. 5. 2011 21:30
Šéf PPF Petr Kellner.
Šéf PPF Petr Kellner.

Ve čtvrtek dopoledne začne v Praze v Národním domě na Vinohradech klíčová schůze, která rozhodne o budoucnosti zadluženého loterijního gigantu Sazky. Po přezkoumání přihlášených pohledávek by se měla uskutečnit schůze věřitelů, která buď dá zelenou reorganizaci společnosti, nebo ji pošle do konkurzu.

Jednání, jehož výsledek nelze předvídat, bude soudě podle středeční zesílené mediální kanonády všech zainteresovaných hráčů – finančních skupin PPF, KKCG, Penta, ale i šéfa Sazky Aleše Hušáka - zřejmě mimořádně emotivní a ostré. Ve hře je totiž nejen osud více než padesátileté historie Sazky, budoucnost sázení v Česku, ale zároveň osud financování tuzemského sportu.

Dosavadní vládce Sazky Hušák totiž ve středu učinil kroky směřující ke konci loterijní společnosti. Ministerstvu financí oznámil dopisem konec loterijní činnosti, zvažuje propuštění všech zaměstnanců. Hušák v podvečerním prohlášení požádal o souhlas se zastavením losování.

"Požádal jsem dnes insolvenčního správce o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti do doby přijetí reálných finančních prostředků s tím, že pokud tak neučiní, přebírá veškerou zodpovědnost v uvedené záležitosti. Zároveň jsem tuto skutečnost sdělil Ministerstvu financí České republiky s tím, že čekám na vyjádření insolvenčního správce. Nechceme hrát s našimi zákazníky nepoctivou hru," uvedl šéf Sazky Aleš Hušák ve svém prohlášení.

Zastavení veškeré loterijní činnosti však podle insolvenčního správce Josefa Cupky není na pořadu dne, a obzvlášť před schůzí věřitelů.

On-line deník TÝDEN.CZ zanalyzoval možné dopady jednání věřitelů na subjekty, kterých se (ne)budoucnost Sazky dotkne nejvíc. 

1/ Sázející
Výsledek jednání se jich bude týkat nejméně. V Sazce nejsou zainteresovaní svými penězi, pro ně bylo sázení hrou a možností, jak vyhrát peníze. Sazka se zavázala, že dorovná veškeré nedoplacené výhry včetně rekordní stomilionové výhry z letošního ledna.

Sázející na krachu Sazky neprodělají (ilustrační foto).Vyhrocená situace v Sazce způsobila masivní odliv sázejících a náběry sázek byly minimální. Jinými slovy: sázející Sazce už nevěří a odvrátili se od ní. Soutěživí lidé pak přešli ke kurzovým sázkám či k jinému druhu hazardu. 

V případě krachu Sazky sázející bez "své drogy" dlouho nezůstanou. V polovině července plánuje spustit novou číselnou hru společnost Fortuna. Licenci na provozování číselných her dostala i konkurenční společnost Synot Tip a zažádáno o ní má i společnost Chance. Sázející se tak budou moci nejpozději do konce roku ve velkém vrátit ke svým oblíbeným číselným loteriím.

V případě, že výbor věřitelů rozhodne o reorganizaci, při níž finanční skupiny "nalijí" do Sazky potřebnou sumu peněz, lze očekávat, že společnost Sazka by během několik týdnů až měsíců částečně očistila svoje jméno a tradiční sázející by se k ní opět vrátili.

2/ Sportovní svazy a sportovci
Pro zástupce sportovních svazů je nejlepším řešením reorganizace Sazky ze strany finančních investorů, kteří slíbili dodat potřebné prostředky na provoz Sazky a zároveň se zavazují vyplácet sportovním svazům po předem stanovenou dobu každoročně určitou sumu peněz. 

Za své peníze však investoři požadují vliv na chod společnosti, a nebo dokonce přímo její většinové ovládnutí - a stávajícím akcionářům nabízejí minoritní podíly.

Barbora Špotáková.Sportovní svazy budou z boje o Sazku každopádně odcházet jako poražení. Už nyní jim Sazka odvádí ze svého zisku jen nepatrný zlomek z někdejšího objemu prostředků a svazy si zvykají na to, že si peníze na svůj provoz musí získávat jinde. V případě vyhlášení konkurzu Sazky už neobdrží nic, v případě reorganizace Sazky se dostanou ve vztahu s finančními skupinami na druhou kolej. Dostanou sice nějaké peníze na svoji činnost, většina zisku z – případně zachráněné – Sazky by však plynula do kapes investorů. Pro český sport je to nemilá zpráva: na svůj provoz bude dostávat stále méně, v krajním případě nic.

3/ Investoři
Pro investiční skupiny by pád Sazky do konkurzu a její faktický zánik znamenal velké nepříjemnosti. PPF v čele s nejbohatším Čechem, miliardářem Petrem Kellnerem, KKCG v čele s dalším miliardářem Karlem Komárkem, ale i Penta (v boji o Sazku vedená Markem Dospivou) totiž vlastní velkou část dluhopisů či pohledávek za Sazkou. 

Šéf PPF Petr Kellner.V případě definitivního krachu společnosti by hodnota Sazky, jejíž jediný byznys a vlastně know-how je příjem sázek, drtivě propadla a úměrně tomu by se zmenšila i hodnota dluhopisů či nakoupených pohledávek za Sazkou.

Velcí investoři by tak zřejmě tratili i stamilionové částky. I proto se snaží – nebo alespoň mediálně to tak avizují – Sazku zachránit podle svého receptu. Moc dobře vědí, že kdyby se jim to povedlo (a s jejich finanční silou by to byl pokus jistě úspěšný), dostali by se k lukrativní "tiskárně“ peněz. A ta by jim během několik let splatila veškeré počáteční investice do ozdravného plánu na záchranu Sazky, který se nepochybně vyžádá miliardy korun.

V případě konkurzu Sazky by došlo k postupnému rozprodávání stávajícího majetku Sazky a z výtěžku by se uspokojovali jednotliví věřitelé. Je zřejmé, že v takovém případě by finanční dravci část svých investic do Sazky odepsali.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ