Obchod s uměním
Sběratelé na tuzemských aukcích utratili přes miliardu korun
15.01.2019 22:36
Sběratelé a investoři loni na tuzemských aukcích utratili 1,15 miliardy korun. Meziročně trh klesl o 270 milionů korun, tedy o necelou pětinu, přesto je rok 2018 třetím nejúspěšnějším rokem v historii českých aukcí. Vyšší obrat český trh s uměním vykazoval jen v letech 2017 a 2016. Sdělil to Jan Skřivánek ze serveru Artplus.cz, který se na trh s uměním specializuje. Rok 2017 byl s konečným obratem 1,42 miliardy korun rekordní.
Loňský pokles obratu trh s uměním avizovala již čísla za první půlrok, kdy se na aukcích utratilo 540 milionů korun, tedy o 190 milionů korun a 26 procent meziročně méně. Snížení obratu podle Skřivánka kopíruje pokles v nabídce děl jak z hlediska ceny, tak počtu dražených děl. Celková cena nabízených děl klesla meziročně o 14 procent, počet dražených děl o 12 procent.
To, že po dvou letech výrazného růstu obrat zpomalí, se podle Skřivánka dalo očekávat. Český trh s uměním podle něj funguje ve dvou až tříletých cyklech. Sběratelé mají podle odborníků stále chuť nakupovat a výjimečná díla se dál prodávají za rekordní ceny, na trh však přichází méně děl v nejvyšším cenovém segmentu.
Zatímco v roce 2017 bylo na aukcích nabízeno 24 děl s vyvolávací cenou nad pět milionů korun, loni jich bylo 17. Počet obrazů, soch, kreseb a starožitností vydražených za více než milion korun se snížil z 231 na 200. Téměř 30 procent z 270 milionů korun, o něž se meziročně snížil celkový obrat trhu, připadá na cenu deseti nejdražších položek.
Nejdražším dílem roku se stal obraz Josefa Šímy ML z roku 1927, který se prodal za více než 36 milionů korun. Na trh se toto stěžejní Šímovo rané dílo vrátilo po 14 letech a jeho cena se od posledního prodeje zpětinásobila. Dosažená cena je malířovým novým aukčním rekordem a jediným loňským zápisem do historického top 10 českých aukcí.
I když se loni prodalo méně milionových položek než o rok dřív, vysoký počet autorských rekordů napříč všemi segmenty trhu svědčí podle Skřivánka o přetrvávající ochotě sběratelů platit za výjimečná díla výjimečné ceny. Z umění 19. století nových cenových maxim dosáhli Václav Brožík (6,24 milionu), Maxmilian Haushofer (2,16 milionu), Soběslav Hippolyt Pinkas (dva miliony) či Julius Mařák (1,8 milionu korun). Mezi klasickou modernou to vedle Šímy byli František Foltýn (9,7 milionu), František Muzika (9,6 milionu) či Rudolf Krajc (1,92 milionu korun).
Z poválečného umění byla za rekordní ceny dražena díla Karla Malicha (2,98 milionu), Olbrama Zoubka (2,48 milionu), Běly Kolářové (dva miliony) nebo Stanislava Kolíbala (1,92 milionu). Za milionové částky se prodala také díla dvou umělců střední a mladší generace Krištofa Kintery (1,51 milionu) a Epose 257 (1,36 milionu korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.