Sdílené podnikové služby v Česku posilují, firem přibylo

Ekonomika
20. 10. 2016 05:44
Podnik (ilustrační foto).
Podnik (ilustrační foto).

Segment tzv. sdílených podnikových služeb v Česku posílil během uplynulých 12 měsíců téměř o pětinu a tvoří již tři procenta hrubého domácího produktu země. Celkem dávají firmy podnikající v této oblasti práci 75 tisíc zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila organizace Association of Business Service Leaders in the Czech Republic.

Česká republika přilákala podle ABSL již dvě stě významných globálních firem, které si zde založily své centrum služeb. "Vedle tradičních investorů z USA, Německa, Británie či Švýcarska zde centra budují i indické, singapurské či kanadské firmy," uvedl prezident asociace ABSL Ota Kulhánek. Česko je podle něj dlouhodobě řazeno mezi deset nejpopulárnějších světových destinací pro zřízení a provoz center podnikových služeb.

Činnosti firem

Centra sdílených podnikových služeb jsou střediska, která centrálně přebírají některé činnosti mateřských firem. Jde například o účetnictví, IT, nákup nebo lidské zdroje.

Za posledních 12 měsíců posílil uvedený segment v Česku o 19 procent. A pro příští rok asociace předpokládá ještě rychlejší tempo. "Signály z trhu naznačují, že porosteme pětadvacetiprocentním tempem. Půjde nejen o rozvoj existujícíhh center, ale i o příchod nových investorů," uvedl Kulhánek. Svůj optimismus opírá o výsledky aktuálního průzkumu, podle kterého 61 procent firem z oboru plánuje rozšířit škálu poskytovaných služeb a více než dvě pětiny společností chtějí rozšířit své zákaznické báze.

Podle ABSL pracuje v oblasti podnikových služeb v Česku zhruba 75 tisíc lidí a během následujících dvou let by jejich počet mohl dosáhnout sto tisíc pracovníků. Hledání vhodných zaměstnanců je ale pro firmy z oboru stále složitější. "Uchazeči totiž kromě expertních znalostí musí perfektně ovládat angličtinu a další evropské jazyky," vysvětluje Kulhánek. Podle aktuálního průzkumu ABSL se v centrech podnikových služeb v Česku hovoří 31 jazyky. Vedle angličtiny je nejčastěji potřeba němčina, francouzština, italština, španělština a holandština.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ