Dokud měli důchodci nálepku bezmocných loutek, ze kterých obchodníci zákeřně loudili statisíce za nádobí, byla reklama pro šedesátníky s výjimkou zubních protéz prakticky tabu. Jenže doba se změnila. Kupní síla seniorů nikdy nebyla větší.
Diář Hany Mošné si v hustotě záznamů nezadá s rozvrhem top manažerů. Sedmašedesátiletá penzistka se po smrti manžela rozhodla nedbat očekávání okolí, jež ji stereotypně cpalo do role líbezné babičky, která se stále usmívá, všemu přitakává a kromě pečení buchet obíhá s letákem v ruce všechny řetězce v okolí. Vnoučata? Těch má Mošná se současným přítelem, taktéž vdovcem, dohromady jedenáct, ale do života jim vstupují minimálně. "Jsme spolu krátkou dobu, teprve třináct let, a chceme žít život spolu, ne se obětovat dětem a vnoučatům," vysvětluje.
Jejich stříbrný čas vyplňuje péče o vesnický statek se zahradou a domácími mazlíky, divadelní zkoušky v ochotnickém spolku, dvakrát týdně lekce country tanců a návštěva bálů, divadel a koncertů, jednou týdně lekce angličtiny a zdravotní cvičení. "Kromě toho jezdíme na kole a na běžky, občas si jdeme zaplavat, pravidelně jezdíme do termálů v Maďarsku a jednou za rok si dopřejeme zahraniční zájezd, máme rádi třeba Kanáry, Sardinii nebo Španělsko," vypočítává, jak si užívají důchodový věk.
Nutno dodat, že Hana Mošná, která je původní profesí rentgenová laborantka, finančně nestrádá - k dispozici má měsíčně kolem dvaceti tisíc korun, které tvoří kromě vdovského důchodu i příjmy z pronájmu bytu v Praze. Výjimka? Ne tak docela. Podle průzkumů je na tom podobně jako ona i řada jejích vrstevníků.
* Co říkají tyto průzkumy?
* Jak si senioři vedou ve srovnání s mladými?
* Za co lidé starší 55 let nejvíce utrácejí?
* Jaké faktory se projevily na spotřebitelském chování seniorů?