Sazka krvácí
Šéf Sazky Hušák: Společnost čelí nepřátelskému převzetí
20.12.2010 15:42 Aktualizováno 20.12. 17:10
Loterijní společnost Sazka čelí bezprecedentnímu tlaku na nepřátelské převzetí. Všechny služby, které společnost poskytuje, však normálně běží a firmě rostou tržby. Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel Sazky Aleš Hušák.
Za vývojem v Sazce posledních dní stojí podle něho aktivity konkurence, která chystá projekt číselných loterií. Tuto loterii připravuje společnost Fortuna, kterou vlastní investiční skupina Penta. V několika dalších dnech chce Sazka celý příběh popsat na webových stránkách.
Zástupci Penty se proti Hušákovu nařčení ohradili. "Pan Hušák se snaží odpoutat pozornost od problémů, které on sám Sazce způsobil," vzkázal mluvčí skupiny Martin Danko, podle něhož Penta zájem na převzetí Sazky nemá. "V případě, že nás akcionáři Sazky o to požádají, jsme připraveni se podílet na její restrukturalizaci," dodal.
"Sazka funguje"
"Sazka funguje, její podnikání není nijak ohroženo. Musí se ale řešit stabilizace dluhů, které vznikly kvůli O2 Areně," uvedl Hušák. Sazka podle něj proto v příštím roce chystá razantní snížení nákladů, prodej zbytného majetku a ve spolupráci s věřitelskými bankami plán finanční restrukturalizace.
Sazka podle dnešních Hospodářských novin připravuje záchranný plán, který má firmu vyvést z krize. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který převzal od vedení Sazky plné moci a jedná o její stabilizaci, plán spočívá ve zprůhlednění finančních toků Sazky na jednom účtu a vytvoření nového platebního kalendáře. Sazka také seškrtá všechny zbytné náklady a prodá nepotřebný majetek, včetně dvou luxusních aut Bentley pro manažery Sazky.
Nový systém má také vylepšit věřitelům garance za jejich úvěry. Hlavním věřitelem Sazky je teď miliardář Radovan Vítek, který skoupil od dvou bank pohledávky a směnky za téměř 900 milionů korun. Většina dluhů už byla splatná a Vítek hrozí, že pokud neuvidí peníze, pošle Sazku do insolvence.
Čekání na Vítka
Vedení Sazky očekává na tón, v jakém se jednání s Vítkem ponesou. "Výsledkem může být obchodní, ale i právní řešení," uvedl Martin Ulčák, který Sazku zastupuje v jednání s bankami a věřiteli. Nepopřel, že výsledkem může být převod některých pozemků, o které projevil Vítek zájem nebo vyšší úroky. Šéf Sazky Aleš Hušák však dodal, že společnost dosud nedostala žádné vyjádření o výši a podobě pohledávek. "Nemohu vyloučit, že ne všechny tyto pohledávky budou z našeho pohledu uznatelné," řekl.
Do financování Sazky, která se zadlužila při výstavbě víceúčelové haly O2 arena v pražských Vysočanech, je zapojena také Česká spořitelna, banka Fortis a J&T Banka. Sazka je vlastněna sportovními sdruženími, kterým v minulosti vyplácela značné prostředky na jejich provoz.
"Sportovní svazy nedostanou od Sazky v následujících 20 letech ani korunu, a to ani v případě, že loterijní společnost vyřeší své současné problémy," řekl však v dnešních Lidových novinách místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval.
Sazka se dostala do obrovských finančních problémů. Držitelům dluhopisů už oznámila, že jim nezaplatí v lednu část splátek. Zároveň po ní Vítek požaduje necelých 900 milionů korun.
O2 aréna je v zisku
Zástupci Sazky dnes rovněž oznámili, že libeňská O2 aréna bude letos v zisku 60 milionů korun po zdanění. "Aréna od Sazky žádné peníze na svůj provoz nepotřebuje. A na rozdíl od jiných v zemi nedostala finanční podporu či stálé dotace v podobě 2450 korun na sedadlo a rok," dodal Hušák.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.